Poszkodowani podczas strajku w JSW nie zgłosili się do RPO

Pomimo apeli rzecznika praw obywatelskich (RPO) dotychczas nikt z poszkodowanych podczas lutowych górniczych demonstracji w Jastrzębiu Zdroju nie zgłosił się bezpośrednio do rzecznika, który analizuje sprawę i czeka na ustalenia prokuratury.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Poszkodowani podczas strajku w JSW nie zgłosili się do RPO

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

27 mar 2015 18:25


Poinformowała o tym w piątek (27 marca) PAP Justyna Zarecka z Zespołu Współpracy Międzynarodowej i Kontaktów z Mediami Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. "Rzecznik otrzymał już listę osób poszkodowanych podczas demonstracji. Natomiast, pomimo apeli RPO, jak na razie nikt z poszkodowanych nie zgłosił się bezpośrednio do rzecznika" - powiedziała.

Rzecznik prof. Irena Lipowicz zwróciła się do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, która prowadzi postępowania w zakresie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy biorących udział w protestach, z prośbą o informacje o stanie sprawy i zebranych dowodach, obecnie oczekuje na odpowiedź. Z kolei Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu Zdroju bada sprawę w zakresie czynnej napaści na funkcjonariusza oraz zniszczenia mienia przez demonstrantów.

Jak dodała Zarecka, do RPO wpłynęło również pismo Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów okręgu śląskiego, w którym jego przedstawiciele prezentują swoje stanowisko i apelują o ochronę praw policjantów oraz dobrego imienia służby.

"Na chwilę obecną trudno jednoznacznie wskazać ostateczny termin przedstawienia ustaleń RPO w tej sprawie. Dalsze działania rzecznika są uzależnione m.in. od zakończenia postępowań przygotowawczych prowadzonych w Prokuraturze Okręgowej w Gliwicach" - podkreśliła Justyna Zarecka.

W związku z zajściami w Jastrzębiu Zdroju prof. Irena Lipowicz spotkała się m.in. z marszałkiem województwa śląskiego, komendantem wojewódzkim policji oraz przewodniczącym zarządu regionu śląsko-dąbrowskiego NSZZ "Solidarność".

W marcu gliwicka prokuratura wszczęła śledztwo ws. interwencji policji podczas organizowanych w lutym górniczych manifestacji w Jastrzębiu Zdroju. Prokuratorzy zbadają, czy funkcjonariusze nie przekroczyli uprawnień, używając broni gładkolufowej i gazów łzawiących.

Doniesienie w tej sprawie złożył m.in. poseł PiS Grzegorz Matusiak. Dotyczyło manifestacji przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) organizowanych 3, 4 i 9 lutego. Część uczestników manifestacji i policjantów doznała wówczas obrażeń ciała. Działania policji przed siedzibą JSW negatywnie ocenili radni z Jastrzębia Zdroju. Uznali, że użycie broni gładkolufowej było nieadekwatne do sytuacji i spowodowało zbyt duże obrażenia wśród protestujących.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.