×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polscy górnicy jadą do Luksemburga, żeby zamknąć unijny Trybunał Sprawiedliwości

 • Autor: PAP/JP
 • 21 paź 2021 11:25

W piątek przekażemy TSUE petycję oraz podjętą jednoosobowo decyzję o zamknięciu Trybunału – powiedział w czwartek przewodniczący NSZZ Solidarność Kopalni Węgla Brunatnego Turów Wojciech Ilnicki. Początek demonstracji w Luksemburgu zaplanowano na godz. 10.

Polscy górnicy jadą do Luksemburga, żeby zamknąć unijny Trybunał Sprawiedliwości
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (fot. Luxofluxo/Wikipedia/CC BY-SA 4.0)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • O planowanym proteście przed siedzibą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu poinformował pod koniec września przewodniczący Solidarności Piotr Duda.
 • Jak powiedział w czwartek przewodniczący NSZZ Solidarność Kopalni Węgla Brunatnego Turów Wojciech Ilnicki, demonstracja związkowców ma się rozpocząć o godz. 10 pod siedzibą TSUE w Luksemburgu.
 • "O godz. 9. w TSUE mają rozpocząć się posiedzenia. Ci - muszę to powiedzieć z przykrością - nieudacznicy nie potrafili zapoznać się z kilkusetstronicową argumentacją na temat kopalni Turów" - powiedział Ilnicki.

Dodał, że związkowcy chcą w TSUE wręczyć petycję i postanowienie o zamknięciu Trybunału. "Jak nas chcą zamknąć, to my zamykamy TSUE. Krajowy zjazd delegatów NSZZ Solidarność przez uprawnienia nadane przez przewodniczącego i komisję krajową podjął decyzję o zabezpieczeniu przez zamknięcie TSUE. Podjął tę decyzję jednoosobowo, bo krajowy zjazd delegatów dał takie pełnomocnictwo przewodniczącemu Piotrowi Dudzie" - powiedział związkowiec.

Dodał, że petycja przygotowana przez związkowców wskazuje, iż decyzja TSUE wobec kopalni Turów jest "bezprecedensową próbą zawłaszczenia kompetencji nieprzewidzianych traktatami, na których opiera się UE". "Tym samym jest ona bezprawna i Polska nie musi się jej podporządkowywać" - powiedział.

Ilnicki wskazał też, że w petycji związkowcy "żądają szacunku dla suwerenności narodów zjednoczonej Europy". "W tym dbałości o suwerenność gospodarczą, energetyczną, społeczną i prawo do pomysłów na to, jak urządzamy swój własny kraj" - mówił.

Po demonstracji przed TSUE związkowcy chcą udać się pod ambasadę Republiki Czeskiej w Luksemburgu. Tam również chcą wręczyć petycję. "Nie podoba nam się to, co zrobił oligarcha Babisz, który dla swoich prywatnych korzyści pogarsza stosunki między naszymi krajami, między sąsiadami" - mówił Ilnicki.

W maju TSUE - odpowiadając na wniosek Czech - nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Polscy górnicy jadą do Luksemburga, żeby zamknąć unijny Trybunał Sprawiedliwości

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Patriota 2021-10-22 09:48:39

  Jestem przeciwnikiem likwidacji tej elektrowni, lecz Solidaruchy powinni najpierw pogonić rzad za traktowanie Czechów i poważnie rozmawiać o załatwieniu problemu. Jak budowano elektrownie Bełchatów, która tez jest na węglu brunatnym, to Polscy naukowcy ostrzegali, że w promieniu 400 km nie będzie wody w studniach bo spłynie do niecki wydobywczej, i to jest fakt. Całą dobę pracują pompy odsysające wodę z kopalni. To samo dzieje się w Czechach. Szanujmy sąsiadów Czechów.

 • życzliwy doradca 2021-10-21 22:58:41

  Podobno w tamtej części Europy zapowiadane są chłody. Dlatego jeżeli mógłbym coś manifestantom doradzić, to doradzam solidne zabezpieczenie pleców (i poniżej) grubymi waciakami.

 • Binio 2021-10-21 21:44:14

  A gdy wrócą, zobaczą jak z ich kopalni jezioro funkcyjni solidurnie robią. Tak jak zatopili większość kopalni węgla kamiennego, by od Ruskich węgiel kupować. Oj solidurnie, solidurnie...

 • Jack 2021-10-21 20:32:53

  Oni jadą walczyć o suwerenność naszego kraju a wy ich tak oceniacie. Wstydźcie się. PS. Pan panie Tusk wróć lepiej do tych co Ci płacą, zdrajco jeden.

 • wsfgh 2021-10-21 17:40:48

  pisowskie bojowki i znowu nas ośmieszą jak i ich politycy

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA