×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Politycy: w sprawie służby zdrowia potrzebne długoletnie ponadpartyjne porozumienie

  • Autor: bad/PAP
  • 22 paź 2017 16:18

W sprawie służby zdrowia potrzebne jest długofalowe, ponadpartyjne porozumienie, które respektowane byłoby bez względu na wynik wyborów - uważają politycy, którzy uczestniczyli w debacie w niedzielnym programie Kawa na ławę w TVN24.

Politycy: w sprawie służby zdrowia potrzebne długoletnie ponadpartyjne porozumienie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik (PiS) bronił stanowiska rządowego komitetu stałego, który zdecydował, że do 2025 r. nakłady na służbę zdrowia powinny wzrosnąć z obecnych 4,67 do 6 proc. PKB rocznie.

- Jako przedstawiciel rządu mogę powiedzieć, że bardzo szanujemy lekarzy, rezydentów także" - podkreślił, pytany o wypowiedź klubowego kolegi posła Stanisława Pięty, że jeśli rezydenci rzeczywiście uczciwie głodują, to schudną.

- Rezydenci są dla nas bardzo ważna grupą, dla ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła również. Ponad 40 razy w ciągu ostatnich dwu lat spotykał się z tą grupą - zaznaczył Wójcik. Zaznaczył, że pracował kilka dni temu w Komitecie Stałym RM i wie, jak wypowiadali się ministrowie - "z jaką życzliwością ogromną do lekarzy i szczególnie do rezydentów".

Powiedział, że wynagrodzenia wzrosły od 2015 r. - i dla rezydentów i dla stażystów. - Nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której i rezydenci i my wszyscy dochodzimy naprawdę do ściany - podkreślił.

- Apeluję i proszę rezydentów, żeby zakończyć ten spór. Wiem, że podczas protestów dochodzimy do takiego momentu, gdzie dalej jest ściana. Dzisiaj wszyscy z podniesioną głową mogą wyjść z tej sytuacji - ocenił.

- Odziedziczyliśmy system taki, a nie inny - płacimy 87 mld zł na służbę zdrowia rocznie, w tym roku zapłaciliśmy 8 mld więcej, niż w ubiegłym. W przyszłym roku będzie więcej o 5 mld zł - podkreślał.

- Daliśmy propozycję - do 2025 nakłady na służbę zdrowia wzrosną do 6 proc. PKB. Odziedziczyliśmy system, gdzie na dzisiaj to jest 4,67 proc. To naprawdę są wielkie pieniądze, które chcemy dodać do systemu ochrony zdrowia, także na wynagrodzenia lekarzy i także lekarzy rezydentów - przekonywał.

Sławomir Neumann (PO) ocenił, że w sprawie protestu najważniejsze jest, żeby doprowadzić do końca głodówki. - Nie jest normalne, żeby w państwie w środku Europy ludzie głodowali 20 któryś dzień z rzędu - podkreślił. Według niego lekarze rezydenci głodują ze względu na arogancję ministra Radziwiłła i kłamstwa, które im opowiada.

- Państwo opowiadacie kłamstwa i ci ludzie doskonale wiedzą - to, że wzrastały środki w NFZ, to one wzrastały co roku i będą wzrastać. Chodzi o inne nakłady - powiedział.

- To wyście im obiecywali w kampanii wyborczej, że zwiększycie do 6,8 proc. nakłady na ochronę zdrowia. Teraz się z tego wycofujecie, a minister Radziwiłł im mówi, że w 2025 r. będzie taka podwyżka - podkreślił.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Politycy: w sprawie służby zdrowia potrzebne długoletnie ponadpartyjne porozumienie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA