PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Policjanci dołączają do Forum Związków Zawodowych

NSZZ Policjantów przystąpił do Forum Związków Zawodowych (FZZ). Jest to największa organizacja związkowa służb mundurowych w Polsce, licząca niespełna 40 tysięcy działaczy.

  • Justyna Koc
    jk
  • 28 mar 2017 14:03
Policjanci dołączają do Forum Związków Zawodowych
NSZZ Policjantów (ponad 40 tysięcy działaczy) dołączył do Forum Związków Zawodowych. (Fot. Dorota Gardias/Twitter)
REKLAMA

• Forum Związków Zawodowych to trzecia co do wielkości reprezentatywna centrala związkowa w Polsce (obok NSZZ „Solidarność” i OPZZ).

• W FZZ zrzeszonych jest ponad 300 tysięcy działaczy związkowych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Jedną z największych organizacji należących do Forum jest Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, Porozumienie Związków Zawodowych „Kadra”, a także Federacja Związków Zawodowych Kolejarzy.

• We wtorek (28 marca) do FZZ dołączyli również policjanci, liczący 40 tys. działaczy związkowych.

Związki zawodowe służb mundurowych objęte są zasadą monizmu, tj. każda z poszczególnych grup (policjanci, strażnicy graniczni, funkcjonariusze służby więziennej i inni) może stworzyć tylko jedną organizację związkową. Dotychczas do Forum Związków Zawodowych (FZZ) należała większość organizacji związkowych zawodowych służb mundurowych, oprócz NSZZ Policjantów. Tak było do dziś.

- To jest niewątpliwie jeden z naszych największych sukcesów. Forum Związków Zawodowych okazało się najbardziej przyjazną, wiarygodną i dającą największe szansę na skuteczną obronę praw pracowniczych ofertą. Potwierdziliśmy tym samym, że nie trzeba być blisko partii politycznych, nie trzeba być najgłośniejszym i najbardziej radykalnym - komentuje Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych.

- Poza tym, przystąpienie tak dużej grupy zawodowej powinno być sygnałem, że reprezentatywność rozumiana jako możliwość uczestnictwa w najważniejszych instytucjach dialogu w Polsce i Europie jest wciąż wartością dodaną, a nie tylko wizerunkową zagrywką, nieważną z punktu widzenia skutecznej działalności związkowej. Liczę, że policjanci się u nas rozgoszczą i nie będą żałować tej decyzji – dodaje Gardias.

W FZZ policjanci będą stanowić drugą siłę, zaraz po pielęgniarkach i położnych. Przewodniczący Rafał Jankowski będzie reprezentować policjantów w Radzie Dialogu Społecznego oraz zasiadać w prezydium Forum Związków Zawodowych.

- Policja jest formacją z definicji apolityczną, a FZZ to jedyna centrala związkowa w kraju,która zapewnia nam taki status. Konieczne dla nas, jako czterdziestotysięcznej organizacji, było odzyskanie reprezentatywności, która utraciliśmy kilka lat temu. Bardzo istotny dla nas jest powrót do Rady Dialogu Społecznego, bo jest to jedyne miejsce w kraju gdzie odbywa się prawdziwy dialog. Poprzez FZZ nasz głos słyszany będzie też w organizacjach europejskich.Chciałem tez przypomnieć, ze jesteśmy organizacja, która była członkiem założycielem FZZ i nie wyobrażam sobie by reprezentowała nas inna centrala – mówi Jankowski.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Policjanci dołączają do Forum Związków Zawodowych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA