• Jedyną szansą na uratowanie kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego, miejsc pracy i wynagrodzeń jest połączenie spółki z Polską Grupą Górniczą.
• Jeżeli ktokolwiek zablokuje porozumienie w KHW, to będzie odpowiadał za to, że pracownicy tej spółki zostaną bez pieniędzy - zaznacza Bogusław Ziętek, szef "Sierpnia 80".

W poniedziałek (27 lutego) po wielogodzinnych rozmowach doszło do podpisania przez część związków zawodowych porozumienia społecznego w sprawie fuzji KHW z PGG. Pod dokumentem znalazł się podpis m.in. WZZ "Sierpień 80".
- To dobre porozumienie, zapewniające stabilność zatrudnienia i wynagrodzenia pracownikom Katowickiego Holdingu Węglowego. Podpisując je przyświecało nam to, żeby górnik za swoją pracę zarobił jak najwięcej i to porozumienie gwarantuje na pewno więcej niż obecne rozwiązania holdingowe - tłumaczy Szczepan Kasiński, lider związku w KHW. Jak dodał, o przyszłości kopalń "Śląsk" i "Wieczorek" zdecyduje wynik prac zespołów powołanych do oceny ich kondycji.
Niektóre organizacje związkowe nie podpisały zgody na fuzję górniczych spółek. Kolejną szansą na to będą rozmowy w ramach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego we wtorek (28 lutego) o godz. 16 w Katowicach. Zdaniem odpowiedzialnego za górnictwo wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego, porozumienie, by mogło wejść w życie, musi być zaakceptowane do godziny 10.00 w środę (1 marca).
- Każdy musi sobie zdawać sprawę z tego, że blokując porozumienie zostawi górników z KHW bez pieniędzy. Wątpliwe czy winowajcy wypłacą wówczas ze swojej kieszeni należne pracownikom środki finansowe. A przecież ludzie mają rodziny, kredyty, rachunki i muszą za coś żyć - mówi przewodniczący WZZ "Sierpień 80" Bogusław Zietek.
- Należy się zastanowić, czy jest się po stronie ludzi, do reprezentowania których jest się powołanym - czy jest się rzecznikiem własnych interesów i geszeftów. Dla związku, na czele którego ja stoję nie ma wątpliwości, że liczyć ma się interes pracowników - podkreśla Ziętek.
Jak wskazują związkowcy z "Sierpnia 80", spora część liderów związkowych w Katowickim Holdingu Węglowym nabyła już uprawnienia emerytalne. Solą w ich oczach jest to, że w PGG wysokość odpraw jest mniejsza niż w KHW. Jednak płace są wyższe. Górnicy pracujący w ścianie w kopalniach KHW po połączeniu z PGG mają zarabiać o ok. 300 zł więcej.

Słowa kluczowe
- Szczepan Kasiński
- Katowicki Holding Węglowy
- Grzegorz Tobiszowski
- Bogusław Ziętek
- Sierpień 80
- Polska Grupa Górnicza
KOMENTARZE (0)