Większość Polaków nie ma wyrobionego zdania na temat działalności związków zawodowych. Dotyczy to przede wszystkim Forum Związków Zawodowych i OPZZ - wynika z marcowego badania CBOS, w którym respondentów pytano o ocenę działalności instytucji. Natomiast ponad połowa Polaków pozytywnie ocenia pracę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W raporcie podsumowującym badanie wskazano, że działalność związków zawodowych jest Polakom mało znana, stąd wielu nie potrafi jej ocenić. W największym stopniu problem z rozpoznawalnością dotyczy Forum Związków Zawodowych (73 proc.) i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (62 proc.), w mniejszym - NSZZ "Solidarność" (42 proc.).
Działalność tej ostatniej centrali dobrze ocenia co trzeci badany (od września ubiegłego roku wzrost o 2 punkty procentowe), a źle - co czwarty (spadek o 4 punkty). W przypadku dwóch pozostałych dobre i złe opinie równoważą się. O pracy OPZZ pozytywnie wypowiada się 19 proc. (spadek o 3 punkty procentowe) i tyle samo negatywnie - 19 proc., a o działalności FZZ odpowiednio 14 proc. i 13 proc.
Pozytywne opinie o NSZZ "Solidarność" częściej deklarują badani najbardziej zaangażowani w praktyki religijne, o prawicowych poglądach politycznych, a także robotnicy wykwalifikowani oraz średni personel i technicy.
W badaniu pytano też o ocenę działalności m.in. parlamentu, prezydenta, władz samorządowych, policji, sądów i prokuratury. Sondaż wykonywano od 5 do 15 marca na reprezentatywnej próbie 919 mieszkańców Polski.
Z kolei działalność ZUS pozytywnie ocenia 53 proc. badanych - o 11 punktów procentowych więcej niż pół roku temu, a krytykuje ją - 32 proc. (5 punktów procentowych mniej).
Pracę instytucji najlepiej oceniają starsi respondenci, zwłaszcza mający 65 lat i więcej. Z kolei osoby poniżej 45 lat relatywnie często ją krytykują. Bardzo wysoki odsetek niezadowolonych z działalności tej instytucji notuje się także wśród prywatnych przedsiębiorców i przedstawicieli kadry kierowniczej.
W badaniu pytano też o ocenę działalności m.in. parlamentu, prezydenta, a także samorządów, policji, sądów i prokuratury. Sondaż wykonano od 5 do 15 marca na reprezentatywnej próbie 919 mieszkańców Polski.
W raporcie podsumowującym badanie zaznaczono, że w trakcie realizacji sondażu sytuacja w kraju zmieniała się dynamicznie w związku z wprowadzeniem nadzwyczajnych środków prewencyjnych związanych z epidemią koronawirusa. Stąd też respondenci udzielający odpowiedzi w ostatnich dniach trwania badania robili to w innych okolicznościach niż ci, którzy odpowiadali jako pierwsi.
"Z tego powodu przedstawione wyniki trzeba traktować z pewną ostrożnością" - zauważono.



KOMENTARZE (0)