×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polacy dobrze oceniają ZUS i słabo rozpoznają związki zawodowe

  • Autor: PAP/PSZ
  • 24 mar 2020 12:20

Większość Polaków nie ma wyrobionego zdania na temat działalności związków zawodowych. Dotyczy to przede wszystkim Forum Związków Zawodowych i OPZZ - wynika z marcowego badania CBOS, w którym respondentów pytano o ocenę działalności instytucji. Natomiast ponad połowa Polaków pozytywnie ocenia pracę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Polacy dobrze oceniają ZUS i słabo rozpoznają związki zawodowe
Działalność ZUS pozytywnie ocenia 53 proc. badanych (fot. Shutterstock.com)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

W raporcie podsumowującym badanie wskazano, że działalność związków zawodowych jest Polakom mało znana, stąd wielu nie potrafi jej ocenić. W największym stopniu problem z rozpoznawalnością dotyczy Forum Związków Zawodowych (73 proc.) i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (62 proc.), w mniejszym - NSZZ "Solidarność" (42 proc.).

Działalność tej ostatniej centrali dobrze ocenia co trzeci badany (od września ubiegłego roku wzrost o 2 punkty procentowe), a źle - co czwarty (spadek o 4 punkty). W przypadku dwóch pozostałych dobre i złe opinie równoważą się. O pracy OPZZ pozytywnie wypowiada się 19 proc. (spadek o 3 punkty procentowe) i tyle samo negatywnie - 19 proc., a o działalności FZZ odpowiednio 14 proc. i 13 proc.

Pozytywne opinie o NSZZ "Solidarność" częściej deklarują badani najbardziej zaangażowani w praktyki religijne, o prawicowych poglądach politycznych, a także robotnicy wykwalifikowani oraz średni personel i technicy.

W badaniu pytano też o ocenę działalności m.in. parlamentu, prezydenta, władz samorządowych, policji, sądów i prokuratury. Sondaż wykonywano od 5 do 15 marca na reprezentatywnej próbie 919 mieszkańców Polski.

Z kolei działalność ZUS pozytywnie ocenia 53 proc. badanych - o 11 punktów procentowych więcej niż pół roku temu, a krytykuje ją - 32 proc. (5 punktów procentowych mniej).

Pracę instytucji najlepiej oceniają starsi respondenci, zwłaszcza mający 65 lat i więcej. Z kolei osoby poniżej 45 lat relatywnie często ją krytykują. Bardzo wysoki odsetek niezadowolonych z działalności tej instytucji notuje się także wśród prywatnych przedsiębiorców i przedstawicieli kadry kierowniczej.

W badaniu pytano też o ocenę działalności m.in. parlamentu, prezydenta, a także samorządów, policji, sądów i prokuratury. Sondaż wykonano od 5 do 15 marca na reprezentatywnej próbie 919 mieszkańców Polski.

W raporcie podsumowującym badanie zaznaczono, że w trakcie realizacji sondażu sytuacja w kraju zmieniała się dynamicznie w związku z wprowadzeniem nadzwyczajnych środków prewencyjnych związanych z epidemią koronawirusa. Stąd też respondenci udzielający odpowiedzi w ostatnich dniach trwania badania robili to w innych okolicznościach niż ci, którzy odpowiadali jako pierwsi.

"Z tego powodu przedstawione wyniki trzeba traktować z pewną ostrożnością" - zauważono.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy dobrze oceniają ZUS i słabo rozpoznają związki zawodowe

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA