PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Pogotowie strajkowe w Śląskiem. Związkowcy mają dość bezczynności rządu

 • KDS
 • 9 wrz 2022 19:45

Prezydium Rady OPZZ Województwa Śląskiego ogłosiło rozpoczęcie pogotowia protestacyjnego w strukturach związkowych. Jak tłumaczy związek, decyzja ta jest konsekwencją trudnej sytuacji pracowników i zakładów pracy, wynikającej z rosnącej inflacji i drastycznego wzrostu cen energii.

Pogotowie strajkowe w Śląskiem. Związkowcy mają dość bezczynności rządu
Jeden z dwóch wielkich pieców w dąbrowskim oddziale AMP (Fot. materiały prasowe)
REKLAMA
 • W czwartek, 8 września 2022 roku, Prezydium Rady OPZZ Województwa Śląskiego ogłosiło rozpoczęcie stanu pogotowia protestacyjnego w strukturach związkowych.
 • Prezydium wyraziło również poparcie dla wniosku OPZZ o pilne zwołanie Zespołu ds. Gospodarki Rynku Pracy RDS w sprawie przemysłu energochłonnego.
 • Stan pogotowia protestacyjnego jest właśnie skutkiem trudnej sytuacji w przedsiębiorstwach przemysłu energochłonnego.

Jak tłumaczy OPZZ, taka reakcja, to z jednej strony odpowiedź na brak stanowczych działań rządu, które miałyby doprowadzić do zahamowania radykalnych wzrostów cen energii, generujących podwyżkę cen towarów i usług. Z drugiej strony ma być odpowiedzią na brak działań związanych z podniesienia wysokości płac pracowników w gospodarce narodowej, a szczególnie w sferze budżetowej.

- Stan pogotowia protestacyjnego jest wynikiem trudnej sytuacji w przedsiębiorstwach przemysłu energochłonnego, spowodowanej drastycznym wzrostem kosztów produkcji. Rezultatem tego jest ograniczenie produkcji, spadek ilości zamówień, grupowe zwolnienia, brak podwyżek płac czy realne zagrożenie likwidacją całych przedsiębiorstw - podkreślają związkowy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

ArcelorMittal ogranicza produkcję

Decyzję o zmniejszeniu produkcji podjął m.in. ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej. Przedsiębiorstwo tymczasowo wstrzymuje pracę jednego z dwóch wielkich pieców.

- Sytuacja rynkowa w Europie uległa dalszemu osłabieniu w okresie letnim. Obserwujemy spadek popytu, a portfel zamówień jest poniżej poziomu pracy technologicznego minimum dwóch wielkich pieców - oświadczył dyrektor generalny ArcelorMittal Poland Frederik Van De Velde.

Taki krok wśród związków budzi spore obawy. Choć zostali zapewnieni, że wstrzymanie pracy pieca nie spowoduje zwolnień, to oni i tak boją się, że w Zagłębiu powtórzy się scenariusz znany z Krakowa, czyli całkowita likwidacja pieca hutniczego. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Pogotowie strajkowe w Śląskiem. Związkowcy mają dość bezczynności rządu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Marcin 2022-09-10 11:35:07

  Podpis pod fotografią "Jeden z dwóch wielkich pieców w dąbrowskim oddziale AMP (Fot. materiały prasowe)". Niestety nie jest to zdjęcie jednego z dwóch wielkich pieców

 • . 2022-09-10 10:21:40

  Co ze stażówkami "panowie" związkowcy?

 • as 2022-09-10 10:02:55

  Związkowcy nie wiedzą, że jesteśmy pod okupacją?

 • Rolnik 2022-09-09 21:01:04

  Arcy nierob kolorz daje o sobie znać. Kopalnie rozwalił,teraz się za resztę zakładów zabiera.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA