Poczta Polska i związkowcy coraz bliżej porozumienia

Jest szansa na podpisanie nowego układu zbiorowego pracy z Pocztą Polską, jednak pozostało jeszcze kilka kwestii do wyjaśnienia - zgodnie twierdzą przewodniczący pocztowej "Solidarności" Bogumił Nowicki i rzecznik Poczty Polskiej Zbigniew Baranowski.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Poczta Polska i związkowcy coraz bliżej porozumienia

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 lut 2015 8:23


"Osiągnęliśmy postęp jeśli chodzi o zaproponowany nam nowy układ zbiorowy. Mam nadzieję, że te szczegóły, które są jeszcze punktem zapalnym, zostaną na najbliższych negocjacjach - jutro i pojutrze - wyjaśnione. Jeśli dojdzie do takich uzgodnień, istnieje szansa, że z naszej strony będzie gotowość do ich podpisania" - powiedział przewodniczący "Solidarności" Pracowników Poczty Polskiej Bogumił Nowicki, podczas środowej pikiety pocztowców pod Sejmem. Dodał jednak, że w obecnej formie, układ jest nie do zaakceptowania.

"Obecnie jesteśmy w trakcie dialogu z organizacjami związkowymi. Dowodem na to jest wstępne parafowanie roboczego regulaminu premiowania i zbiorowego układu pracy. Jeśli dokumenty te zostaną przyjęte przez zarządy organizacji związkowych, wyczerpie się znaczna część zgłoszonych postulatów" - powiedział z kolei rzecznik Poczty Polskiej, Zbigniew Baranowski. Dodał, że pozostałe kwestie przedstawione przez NSZZ Solidarność są analizowane i będą wyjaśniane w ramach prowadzonych rozmów, których kolejna dwudniowa tura, odbędzie się w czwartek i piątek.

Zdaniem Nowickiego, główną kwestią sporną jest kwestia systemu premiowania pracowników: "Pracodawca chce mieć dużą swobodę dysponowania środkami z funduszu premiowego, co w naszym odczuciu jest skokiem na kasę pracowników. Z jednej strony ogranicza się premie, z drugiej wyłącza z układu zbiorowego ponad 200 osób, które byłyby wynagradzane poza ustawą kominową na zasadzie kontraktów".

Zdaniem członka zarządu Poczty Polskiej Piotra Michalskiego, układ zbiorowy został wypowiedziany (w lipcu ub. roku - PAP), ponieważ nie pozwalał on na wprowadzenie nowoczesnego systemu wynagradzania, który uzależniał płace od wyników pracy. "System premiowy jest kluczowy w usługach finansowych. Negocjowaliśmy go dwa lata, a i tak dziewięć organizacji związkowych nie zgodziło się na wprowadzenie tych zmian. W związku z tym byliśmy zmuszeni do wypowiedzenia tego układu" - powiedział na środowym posiedzeniu komisji infrastruktury, poświęconemu sytuacji w Poczcie Polskiej. Dodał też, że w nowym układzie zmiany te mają być wprowadzone w postaci systemu premiowania pracowników. Zdementował również pogląd związkowców, że fundusz premiowy ma zostać zredukowany.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.