PKP Cargo podważa legalność zapowiedzianego strajku

Zarząd PKP Cargo wniósł w poniedziałek (2 listopada) pozwy w sprawie legalności strajku generalnego zapowiedzianego na 9 listopada. Zdaniem spółki proces prowadzenia sporu jest niezgodny z prawem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PKP Cargo podważa legalność zapowiedzianego strajku

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl

wnp.pl

3 lis 2015 7:47


Zgodnie z opiniami prawnymi, którymi dysponuje zarząd spółki, kwestia legalności strajku dotyczy m.in. ważności referendum strajkowego przeprowadzonego w sierpniu tego roku. A zarząd je kwestionuje, jako niezgodne z zapisami ustawy z 1991 roku o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

PKP Cargo wniosło też o zakaz prowadzenia akcji strajkowej do czasu rozstrzygnięcia zasadności pozwów przez sąd. 

Powodem złożenia pozwów jest, zdaniem spółki, niezgodny z prawem sposób prowadzenia sporu zbiorowego przez organizacje związkowe, w tym m.in. brak wyczerpania przesłanek określonych o rozwiązywaniu sporów zbiorowych do prowadzenia zgodnego z prawem sporu oraz brak przeprowadzonego zgodnie z prawem referendum strajkowego. 

W ocenie zarządu, strajk nie leży w interesie pracowników i spółki. Może on zaburzyć sprawnie obsługiwany szczyt przewozowy (miesięcznie PKP Cargo przewozi ok. 10 mln ton towarów dla największych firm przemysłowych w Polsce, w tym dla branży energetycznej). 

Dodatkowo może negatywnie odbić się na kursie papierów wartościowych i zmniejszyć w sposób znaczący wartość udziałów posiadanych przez pracowników (ok. 90 proc. pracowników posiada średnio po 50 akcji spółki).

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.