PKN Orlen: Związkowcy porozumieli się z zarządem. To koniec sporu?

Przedstawiciele PKN Orlen i działających tam związków parafowali porozumienie o dodatkowych odprawach dla pracowników wraz z rozwiązaniem umów o pracę. Porozumienie związane jest z restrukturyzacją zatrudnienia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PKN Orlen: Związkowcy porozumieli się z zarządem. To koniec sporu?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

16 gru 2014 8:48


- Porozumienie wejdzie w życie po zatwierdzeniu przez odpowiednie organy związkowe oraz zarząd PKN Orlen - poinformowało biuro prasowe płockiego koncernu.

Według spółki, kwoty odpraw będą uzależnione od trybu rozwiązania umowy o pracę, wysokości wynagrodzenia oraz stażu, a maksymalna ich wysokość może wynieść 95 tys. zł.

O przygotowaniach do wdrożenia z początkiem 2015 r. czterobrygadowego systemu pracy zamiast obecnego pięciobrygadowego zarząd PKN Orlen poinformował związki pod koniec listopada.

Czytaj też: PKN Orlen: Spór zbiorowy wisi w powietrzu

Według spółki, nowy system ma umożliwić optymalizację zatrudnienia i ujednolicić zasady czasu pracy w całej grupie kapitałowej. W ocenie płockiego koncernu, restrukturyzacja zatrudnienia w ramach dobrowolnych odejść z pracy miałaby tam objąć ok. 200 osób.

Jak podał w poniedziałek PKN Orlen, niezależnie od wynegocjowanych z najliczniejszymi związkami ustaleń w sprawie odpraw dla pracowników, uzgodniono również, że w spółce utrzymany zostanie system dodatkowych 7 dni wolnych dla zatrudnionych w obszarze produkcji, a udzielanych na dotychczasowych zasadach.

Według płockiego koncernu, w trakcie negocjacji, dotyczących wejścia w życie zasad nowej organizacji pracy, omówiono także kwestie wyrównania dodatku zmianowego dla pracowników produkcji.

Parafowanie porozumienia potwierdził Bogusław Pietrzak, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Pracowników Ruchu Ciągłego w Grupie Kapitałowej PKN Orlen, największego działającego w spółce.

Czytaj też: Kilkuset związkowców spółek PKN Orlen pikietowało w Warszawie

Zastrzegł przy tym, że przed ewentualnym, ostatecznym podpisaniem treść porozumienia musi zaakceptować jeszcze zarząd związku. Zaznaczył jednocześnie, iż jego związek nadal nie godzi się na zmianę systemu czasu pracy w płockim koncernie na czterobrygadowy.

- Zarząd związku, który mamy w czwartek (18 grudnia br. - przyp. red.), zdecyduje, czy ten program dobrowolnych odejść i program osłonowy jest wystarczający. Porozumienie jest parafowane, ale zarząd może się pod nim też nie podpisać. Chciałem jednoznacznie zaznaczyć, że podtrzymujemy brak zgody na wprowadzenie systemu czterobrygadowego - powiedział Pietrzak.

Związkowcy PKN Orlen obawiają się, że zmiana sytemu z pięciobrygadowego na czterobrygadowy polegać będzie na wstrzymaniu od 2015 r. przyjęć nowych pracowników w miejsce odchodzących na emeryturę, co w rzeczywistości mogłoby oznaczać zmniejszenie zatrudnienia nawet o 20 proc.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.