PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

PiS mówi o walce ze śmieciówkami, a te w państwowych spółkach mają się świetnie

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 21 cze 2021 15:36

Skoro Jarosław Kaczyński chce zachować wiarygodność, niech podejmie realne działania na rzecz likwidacji śmieciówek - wskazują związkowcy ze Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa i piszą list otwarty do prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

PiS mówi o walce ze śmieciówkami, a te w państwowych spółkach mają się świetnie
Jarosław Kaczyński mówi o konieczności zlikwidowania umów śmieciowych (fot. PAP/Artur Reszko)
REKLAMA
 • W niedzielę 20 czerwca Jarosław Kaczyński promował rozwiązania przedstawione w Polskim Ładzie.
 • Jednym z nich jest odejście od umów śmieciowych.
 • Zdaniem związkowców ze Związkowej Alternatywy szef PiS w tej sprawie rzuca słowa na wiatr. Domagają się od niego przedstawienia konkretnych działań. 

Odnosząc się do kwestii umów śmieciowych Kaczyński wskazał, że głownie chodzi o młode pokolenie.

- Bo to ci ludzie pracują na tych umowach, bez urlopu, beż żadnych ubezpieczeń, bez tych wszystkich elementów, które zapewniają jakieś bezpieczeństwo - mówił prezes PiS.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 W związku z tą zapowiedzią, ZA wystosowała do prezesa PiS list otwarty. Wskazują w nim, że skala umów śmieciowych w spółkach skarbu państwa i instytucjach państwowych w ostatnich latach wręcz wzrosła.

- Skoro Jarosław Kaczyński chce zachować wiarygodność, niech podejmie realne działania na rzecz likwidacji śmieciówek - wskazują związkowcy.

W piśmie podają, że jest to już kolejna deklaracja ze strony rządu w tej sprawie, która nic nie zmieniła. W ich opinii jest wręcz przeciwnie. Za rządów PiS zmniejszyła się stabilność zatrudnienia w wielu branżach. 

- Przede wszystkim jednak, jako prezes Prawa i Sprawiedliwości i członek rządu, ma pan bezpośredni wpływ na funkcjonowanie spółek skarbu państwa i instytucji państwowych. Tymczasem to właśnie tam różne rodzaje umów śmieciowych są powszechne - możemy przeczytać.

Jako przykłady podają Telewizję Polską, gdzie zdaniem związków skala śmieciowego zatrudnienia w ostatnich tygodniach wręcz wzrosła. Związki wskazują, że podobnie wygląda sytuacja w Polskich Liniach Lotniczych LOT, których prezes Rafał Milczarski od lat zatrudnia pilotów i stewardesy wyłącznie w ramach kontraktów firma-firma. Również Poczta Polska uruchomiła program zwolnień grupowych, a w tym samym czasie zaczęła zatrudniać pracowników w ramach umów nieetatowych.

- Przykłady można mnożyć. Umowy śmieciowe funkcjonują na masową skalę w większości spółek skarbu państwa. Śmieciówki są też rozpowszechnione w ministerstwach i biurach posłów partii rządzącej - czytamy w piśmie skierowanym do Jarosława Kaczyńskiego.

Związek zaapelował też do szefa PiS o przeprowadzenie audytu we wszystkich instytucjach publicznych i spółkach skarbu państwa pod kątem stosowania umów niestandardowych i przestrzegania Kodeksu pracy. Oczekuje też dymisji wszystkich osób na kierowniczych stanowiskach, które narzucają śmieciówki i promują niestabilne zatrudnienie.

- Czekamy na konkrety. Ma pan szansę pokazać, na ile wiarygodne są pana deklaracje - kończą związkowcy. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: PiS mówi o walce ze śmieciówkami, a te w państwowych spółkach mają się świetnie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • KŁAMCZYŃSKI JADOSŁAW 2021-12-11 03:32:55

  ZWIĄZKOWA ALTERNATYWA MA RACJĘ. PISUARY TO KŁAMCY I OSZUŚCI. ROBIĄ PRACOWNIKÓW W WAŁA JAK POLSKA CAŁA. A ICH PRZYDUPAS PIOTR JUDA UDAJE, ŻE JEST ZA ROBOTNIKAMI, A STOI PO STRONIE KLERU I PISOWSKIEGO NIERZĄDU.

 • Zeghar 2021-06-21 17:00:12

  Pluralis maiestatis czyli królewska liczba mnoga. Czytasz "związkowcy ze Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa", a tak naprawdę to jednoosobowo Piotr Szumlewicz. Funfel lokalnej redakcji na nieustającej wojnie z PLL LOT z powodu urażonej ambicji.

 • Taka prawda 2021-06-21 16:44:04

  To jest przecież oczywista oczywistość że Kaczyński pieprzy tak jak wtedy gdy bredził że nikt go nie przekona że białe jest białe a czarne jest czarne.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA