×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Piotr Duda, szef Solidarności: Płace w Polsce i na Zachodzie. Skąd różnica? Coś jest nie tak!

Należy zacząć traktować Europę jako jednolity rynek pracy, na którym ład powinny regulować branżowe, sektorowe i ponadnarodowe układy zbiorowe pracy - zaznacza Piotr Duda, przewodniczący Solidarności.

Piotr Duda, szef Solidarności: Płace w Polsce i na Zachodzie. Skąd różnica? Coś jest nie tak!
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

I wskazuje, że skoro mamy swobodę przepływu kapitału, swobodę działalności gospodarczej, to musimy mieć ujednolicanie rynku pracy. 

- Jeżeli mamy sieć handlową, gdzie na tej samej kasie w Niemczech kasjerka zarabia czterokrotnie więcej niż jej koleżanka kilka kilometrów dalej w Polsce, a do tego obsady w niemieckim markecie są dwukrotnie większe niż w tym samym w Polsce, to coś jest nie tak! - podkreśla szef Solidarności. - Przecież ceny towarów w niemieckich sklepach nie są czterokrotnie wyższe. Nie są nawet dwukrotnie, a w niektórych asortymentach - nawet niższe. Jak można za normalne uznać, jeśli na tej samej taśmie montażowej, przy produkcji tego samego samochodu, we Włoszech pracownicy dostają trzykrotnie więcej niż w Polsce? I to jeszcze w sytuacji, gdy wydajność i jakość w Polsce jest wyższa. Jeśli pójdziemy w stronę układów zbiorowych, to na przykład dyskusji o pracownikach delegowanych w ogóle nie będzie - ocenia Piotr Duda. 

Jego zdaniem obecna sytuacja na polskim rynku pracy jest na tyle dobra, że można wprowadzać wiele pozytywnych zmian bez obaw np. o wzrost bezrobocia. 

- Jednak dzisiaj kluczem do dalszej poprawy sytuacji pracowników jest legalność zatrudnienia. Trzeba wprowadzać narzędzia do walki z szarą strefą i śmieciowym zatrudnianiem - zaznacza Piotr Duda. 

 - Mówiąc wprost: potrzebujemy sprawnej policji pracy, a więc wyposażenia Państwowej Inspekcji Pracy w skuteczne narzędzia. Mam tu na myśli przede wszystkim wzmocnienie kontroli bez zapowiedzi i uprawnienia do administracyjnego zmieniania umowy cywilnoprawnej na umowę o pracę. Dzisiaj inspektor może złożyć wniosek do sądu, a dopiero ten ewentualnie zmienia umowę. My chcemy, aby inspektor zmieniał umowę swoją decyzją, a pracodawca mógł się ewentualnie odwołać do sądu. To ważna jakościowa zmiana, która znacznie ograniczy stosowanie umów śmieciowych - podkreśla Piotr Duda. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Piotr Duda, szef Solidarności: Płace w Polsce i na Zachodzie. Skąd różnica? Coś jest nie tak!

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • zbyszko 2017-11-21 23:49:55

    Niech się cieszą, że w ogóle coś dostają za pracę, bo w Milmexie pracujemy od 4 lat za darmo. Kiedy ktos coś zrobi z tym obozem pracy??? !

  • Witold 2017-11-17 11:52:09

    Czyli państwo policyjne w zakresie stosunków pracy. Czy pip zapłaci odszkodowanie w przypadku uchylenia decyzji przez sąd? Wątpię.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA