×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Piotr Duda o zróżnicowaniu wieku emerytalnego: KE myli dyskryminację z przywilejem

  • Autor: PAP/jk
  • 23 sie 2017 17:47

- Jeżeli jest to niezbędne, Komisja Europejska podejmie stosowne działania w celu zapobiegania dyskryminacji ws. różnego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn - podkreślono w liście KE do NSZZ "Solidarność".

Piotr Duda o zróżnicowaniu wieku emerytalnego: KE myli dyskryminację z przywilejem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Według KE wszystkie państwa członkowskie poza Polską zrównały wiek emerytalny kobiet i mężczyzn lub znajdują na etapie zrównywania tego wieku.

• Zapowiedziała też, że "podejmie stosowne działania, jeżeli jest to niezbędne do zapobiegania dyskryminacji".

• Zdaniem Piotra Dudy, szefa NSZZ "Solidarność", działanie Komisji jest wtrącaniem się w suwerenne decyzje obywateli państwa polskiego i to w zakresie niepodlegającym unijnemu prawu.

• W opinii Dudy Komisja myli dyskryminację z przywilejem.

NSZZ Solidarność zwróciła się kilka tygodni temu do KE z pytaniem, czy jej wiceszef Frans Timmermans, kwestionując różny wiek sędziów przechodzących na emeryturę w nowym prawie o sądach, w ogóle kwestionuje zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce.

- Komisja na bieżąco monitoruje realizację zasady równego traktowania w poszczególnych systemach emerytalnych państw członkowskich i podejmie stosowne działania, jeżeli jest to niezbędne do zapobiegania dyskryminacji - napisały w liście do "S" komisarz ds. równości płci Vera Jourova i komisarz ds. socjalnych Marianne Thyssen.

W liście pokreślono, że Komisja ma nadzieję podjąć owocne rozmowy z władzami polskimi w celu wypracowania właściwego rozwiązania. Zwrócono uwagę, że zasada równego traktowania kobiet i mężczyzn jest jednym z fundamentów, na którym opiera się UE.

- W UE od dekad obowiązują szczegółowe regulacje prawne w tym zakresie. W szczególności ma to służyć stopniowanemu wdrożeniu zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie bezpieczeństwa socjalnego, w tym zabezpieczenia emerytalnego - dodano.

Według KE wszystkie państwa członkowskie poza Polską zrównały wiek emerytalny kobiet i mężczyzn lub znajdują na etapie zrównywania tego wieku. - Wprowadzając zróżnicowane traktowanie kobiet i mężczyzn pod względem wieku emerytalnego Polska byłaby jedynym państwem członkowskim, które zawróciłoby z już obranej drogi ku takiemu zrównaniu. Miałoby to również istotne konsekwencje - czytamy w liście.

Do listu KE szef "S" Piotr Duda odniósł się na łamach internetowego wydania "Tygodnika Solidarność". Ocenił, że działanie Komisji jest wtrącaniem się w suwerenne decyzje obywateli państwa polskiego i to w zakresie niepodlegającym unijnemu prawu. Zdaniem Dudy Komisja myli dyskryminację z przywilejem i nie zauważa, że zgodnie z wprowadzanymi rozwiązaniami wiek emerytalny jest tylko uprawnieniem, a nie obowiązkiem.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Piotr Duda o zróżnicowaniu wieku emerytalnego: KE myli dyskryminację z przywilejem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA