PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Piotr Duda: jeżeli się okaże, że deklaracja premiera to pic na wodę, to marsz będzie odwieszony

  • Autor: PAP/km
  • 17 lis 2022 13:45

Jest zgoda i wstępne porozumienie, aby rozszerzyć katalog zakładów energochłonnych – powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim.

Piotr Duda: jeżeli się okaże, że deklaracja premiera to pic na wodę, to marsz będzie odwieszony
Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda (fot. PTWP)
REKLAMA
  • W czwartek w Warszawie miał odbyć się "Marsz Godności" organizowany przez NSZZ "Solidarność".
  • W związku z wydarzeniami w Przewodowie NSZZ "Solidarność" zdecydowała o zawieszeniu zaplanowanej akcji protestacyjnej, a jej szef spotkał się w Warszawie z premierem.
  • Związkowcy domagają się systemowego powstrzymania wzrostu cen energii uzyskiwanej ze wszystkich rodzajów surowców i nośników, zapewnienia godziwego (systemowego) wzrostu wynagrodzeń pracowników w szeroko rozumianej sferze finansów publicznych i przyjęcia ustawy o emeryturach stażowych.

- Jeśli chodzi o problem pierwszego postulatu, dotyczący zakładów energochłonnych, to po rozmowie z panem premierem jest zgoda i wstępne porozumienie dotyczące, aby rozszerzyć katalog zakładów energochłonnych. Tu, oprócz przyjęcia ustawy, musi być notyfikacja w Komisji Europejskiej i tu jest zgoda i zrozumienie ze strony rządu - powiedział Duda dziennikarzom po zakończonym spotkaniu. - Co do kolejnych postulatów, zgodziliśmy się wspólnie, że nie jesteśmy w stanie przez półtorej godziny rozwiązać tych problemów - dodał.

Jak mówił, chodzi nie tylko o regulacje płacowe i podwyżki w sferze finansów publicznych, ale przede wszystkim o rozwiązania systemowe, czyli wynegocjowanie swoistego układu zbiorowego pracy dla pracowników sfery finansów publicznych, czyli tzw. budżetówki.

- Pan premier zobowiązał się w ciągu półtora tygodnia, nawet tygodnia, na powołanie zespołu roboczego Solidarność-rząd. Na jego czele ze strony rządowej stanie prawdopodobnie szef kancelarii minister Kuchciński. Z naszej strony będzie pan przewodniczący Nakonieczny - poinformował Duda. Podkreślił jednocześnie, że potrzebne jest rozpoczęcie pilnych rozmów w sprawie postulatów płacowych i emerytur stażowych.

Przeczytaj: Nawet 85 proc. branży pracuje na czarno. Oni zaczynają starania o zmianę

- Nastąpiło zbliżenie i to chyba będzie najłatwiejsza sprawa dotycząca odmrożenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na 2023 r. Obliczanie tego funduszu nie będzie z ostatniego półrocza 2019 r. tylko ostatniego półrocza 2022 r. (...) Jeżeli się to uda, fundusz socjalny będzie obliczany już na bieżąco, a nie z poślizgiem - stwierdził.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Piotr Duda: jeżeli się okaże, że deklaracja premiera to pic na wodę, to marsz będzie odwieszony

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA