×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Piloci zarabiają krocie, a i tak strajkują. Dlaczego?

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 27 lis 2019 20:00

Rok 2019 to powracające strajki pilotów i personelu linii lotniczych. Dlaczego zarabiający spore pieniądze piloci strajkują? Odpowiedź ukrywa się w cięciach kosztów, które popychają linie do oszczędzania.

Piloci zarabiają krocie, a i tak strajkują. Dlaczego?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Ostatnimi liniami lotniczymi, które dotkliwie poczuły zdenerwowanie zatrudnionych, były niemiecka Lufthansa i British Airways.
  • Warto pamiętać także o strajku, który odbył się w Liniach Lotniczych LOT rok temu. W tej akcji chciano odwołania prezesa Rafała Milczarskiego.
  • Przykłady z Europy pokazują, że związkowcy nie tylko walczą o płace, ale i o zmianę sposobu traktowania pilotów czy personelu lotniczego. Takim przykładem może być informacja z Ryanaira, gdzie miały być poddawane w wątpliwość zwolnienia lekarskie.
  • Analizujący rynek pracy w liniach lotniczych zaznaczają, że uzwiązkowienie pilotów może być ich szansą walki o lepsze płace, ale i o bezpieczeństwo.

Kolejny rok mija pod znakiem trudności z personelem lotniczym. W 2019 r. wiele razy informowaliśmy o związkach zawodowych, które działają w światowych i europejskich liniach. Wystarczy przypomnieć kolejne miesiące i odbywające się w nich strajki.

Ostatnią linią lotniczą, która poczuła na sobie ciężar strajku, była niemiecka Lufthansa. Na początku listopada związek zawodowy Ufo zorganizował 48-godzinną akcję personelu pokładowego. Kosztowało to niemieckie linie odwołanie 1300 lotów. British Airways odwołały niemal wszystkie loty w dnach 9 i 10 września z powodu strajku. Strajkowali ponownie piloci. Również przez 48 godzin dawali do zrozumienia kierownictwu linii, że ich płace są dla nich za niskie.

Air France ma przed sobą groźbę strajku, choć będzie strajkować personel naziemny tej linii. Ta akcja ma się zacząć 5 grudnia.

Strajki nie ominęły Polski 

Mija także rok od strajku w Polskich Liniach Lotniczych LOT. Związkowcy domagali się wręcz odwołania prezesa Rafała Milczarskiego. Prezes nie stracił stanowiska, ale napięć do końca nie udało się zniwelować. Jeszcze niedawno Piotr Szumlewicz wzywał do pikiety pod siedzibą LOT-u.

Co sprawia, że praca w liniach lotniczych jest tak często obarczona ryzykiem strajków, pikiet i walki o prawa pracownicze?

W przypadku polskich linii lotniczych głównym powodem strajku rok temu był regulamin wynagradzania z 2010 r. Wypowiedziano go trzy lata później, co uzasadniano restrukturyzacją spółki. To nie spodobało się pracownikom. Doszło do tego nienegocjowanie nowego porozumienia płacowego przez kolejne lata.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Piloci zarabiają krocie, a i tak strajkują. Dlaczego?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA