Pikieta pracowników UPC

• W piątek 11 marca pracownicy UPC będą demonstrować przed siedzibą zarządu spółki w Warszawie.
• Spór w UPC dotyczy przeniesienia 166 pracowników do firmy zewnętrznej.
• W spółce trwają przygotowania do referendum strajkowego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pikieta pracowników UPC

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

10 mar 2016 20:12


- W pikiecie wezmą udział pracownicy UPC z całej Polski. Przywieziemy ze sobą transparenty m.in. z napisem „Nie szanujecie nas = nie szanujecie klienta”. Do ubrań będziemy mieli przyczepione znaczki: „Jestem specjalistą, nie kosztem”. To pierwsza tego typu akcja protestacyjna w historii naszej firmy, ale zarząd swoim postępowaniem nie pozostawił nam wyboru. Mieliśmy nadzieje, że uda się zawrzeć kompromis przy stole rozmów, tak się jednak nie stało – mówi Zbigniew Kaleta, przewodniczący Solidarności w UPC.

W firmie trwa proces przenoszenia 166 pracowników działu technicznego do firmy zewnętrznej. Mają oni zostać objęci 12-miesięczną gwarancją zachowania dotychczasowych warunków pracy i płacy u nowego pracodawcy. - Obawiamy się, że po upływie tego okresu część tych osób zostanie zwolniona, a reszcie zostaną zaproponowane warunki znacznie gorsze od obecnych -  wskazuje przewodniczący.

Zakładowa Solidarność domaga się pieniężnych odpraw dla pracowników przenoszonych do firmy zewnętrznej oraz wdrożenia w UPC programu dobrowolnych odejść. - Pracownicy działu technicznego to często ludzie, którzy pracowali w UPC od początku, tworzyli tę firmę. Dzisiaj  zarząd pozbywa się ich, nie oferując nic ponad to, co zostało zapisane w Kodeksie pracy. Odprawy i program dobrowolnych odejść w naszej ocenie byłyby uczciwym rozwiązaniem. Po tylu latach pracy odchodzący pracownicy po prostu na to zasłużyli – podkreśla Zbigniew Kaleta.

Dotychczasowe rozmowy Solidarności z pracodawcą nie przyniosły porozumienia. 10 lutego strony sporządziły protokół rozbieżności w ramach trwającego w spółce sporu zbiorowego. 7 marca w siedzibie pracodawcy w Warszawie przeprowadzone zostały rozmowy z udziałem mediatora, ale one również zakończyły się fiaskiem.

Stanowisko UPC

Tymczasem jak informuje nas Michał Fura z UPC, do czasu zakończenia rozmów z partnerem biznesowym i związkiem zawodowym, firma nie będzie komentować szczegółów rozmów oraz relacji z partnerami biznesowymi i związkami zawodowymi.

Jak twierdzi Fura, strategicznym celem spółki na najbliższe lata jest znaczące wzmocnienie pozycji firmy na polskim rynku i poszerzenie zasięgu infrastruktury, z czym wiąże się decyzja o przeniesieniu części pracowników do firmy zewnętrznej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.