Pikieta pracowników sanepidu we Wrocławiu

W czwartek, 15 października kilkuset pracowników dolnośląskich stacji sanitarno-epidemiologicznych pikietowało przed Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu. Domagali się podwyżek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pikieta pracowników sanepidu we Wrocławiu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

16 paź 2015 8:48


Pikietę zorganizował Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Inspekcji Sanitarnej Dolnego Śląska, który w marcu 2015 r. zawiązali działacze związków zawodowych: NSZZ Solidarność i OPZZ.

Szefowa komitetu Danuta Liskowiak w trakcie pikiety podkreśliła, że determinacja wszystkich pracowników sanitarnych z powodu niskich wynagrodzeń jest bardzo duża.

- Nasze rozgoryczenie narastało, ale teraz jest tak duże, że idziemy na całość. Nie może budzić zdziwienia nasz protest, ponieważ wykonujemy odpowiedzialną pracę związaną z bezpieczeństwem społeczeństwa, a zarabiamy tak mało, że nie jesteśmy w stanie utrzymać naszych rodzin - mówiła.

Dodała, że pracownik z 30-letnim stażem pracy otrzymuje netto 1600 zł, a młody zatrudniony z wyższym wykształceniem zarabia 1350 zł.

Wynagrodzenia naruszają godność człowieka

- Jesteśmy od 2010 r. częścią administracji rządowej, podlegamy wojewodzie i Ministerstwu Zdrowia. Nakładane na nas są dodatkowe obowiązki, natomiast jesteśmy dyskryminowani pod względem wynagrodzeń - mówiła Liskowiak.

W przekazanej wojewodzie petycji protestujący napisali m.in., że obecne wynagrodzenia naruszają godność człowieka pracującego.

- Protestujemy wobec braku od 8 lat indeksacji wynagrodzeń zagwarantowanej nam przepisami prawa. Nasze płace są żenująco niskie w porównaniu z innymi grupami zawodowymi - czytamy w petycji.

Protestujący żądają wzrostu wynagrodzeń o minimum 20 proc. dla każdego pracownika i wyrównania ich od stycznia 2015 r. Jak zapowiedzieli, jeśli ich postulat płacowy nie zostanie spełniony, zaostrzą formę protestu. Są gotowi nawet strajkować.

Wicewojewoda dolnośląska Joanna Bronowicka przyjęła petycję od protestujących pracowników i zapowiedziała, że przekaże ją do Kancelarii Premiera RP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

www 2015-10-16 19:49:33

POPIERAM, jestem z sanepidu z małopolski, u nas się NIC nie dzieje, bo większość się boi strajkować!!! Proponuję założyć taką ogólnopolską stronę internetową.