PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Pikieta pod Nexteerem. Związkowcy bronią zwolnionego kolegi

  • KDS
  • 16 wrz 2022 10:19

W piątek 16 września o godz. 14.30 przed siedzibą zakładu Nexteer Automotive Poland w Tychach odbędzie się demonstracja w obronie Grzegorza Zmudy - przewodniczącego „Solidarności" w firmie, zdaniem związkowców bezprawnie zwolnionego z pracy.

Pikieta pod Nexteerem. Związkowcy bronią zwolnionego kolegi
Pikieta przed budynkiem Nexteera rozpocznie się o godz. 14.30 (Fot. materiały prasowe)
REKLAMA
  • Zapowiada się gorące popołudnie przed siedzibą zakładu Nexteer Automotive Poland. Po południu rozpocznie się tam pikieta w obronie zwolnionego dyscyplinarnie związkowca.
  • Firma zaznacza, że miała pełne podstawy do wręczenia mu zwolnienia. - Dopuścił się naruszeń najcięższego kalibru, które trwały od dłuższego czasu, ale nie mogły być już dalej tolerowane - podkreśla w wydanym oświadczeniu.
  • Grzegorz Zmuda w przeszłości już był zwalniany, a następnie przywracany do pracy przez sądy. Pierwszy raz za swoja działalność związkową otrzymał wypowiedzenie 11 lat temu.

– W naszej ocenie powód zwolnienia Grzegorza jest wyłącznie jeden: to jego działalność związkowa – powiedział Mirosław Truchan, wiceprzewodniczący śląsko-dąbrowskiej „S", zaznaczając, że w Nexteer Automotive Poland trwają dwa spory zbiorowe dotyczące podwyżek płac.

– Jesteśmy całkowicie przekonani, że sąd przywróci przewodniczącego do pracy, ale sprawa sądowa potrwa długie miesiące, podczas których Grzegorz pozostanie bez pracy, a związek w Nexteer bez swojego lidera. Grzegorz otrzymał pełną opiekę prawną i wszelką inną pomoc, ale nie zamierzamy bezczynnie czekać na wyroki sądu – podkreślił Mirosław Truchan. – Zamierzamy w głośny i dosadny sposób pokazać zarządowi Nexteer, że nie ma naszej zgody na łamanie prawa i zwalnianie ludzi za działalność związkową. W demonstracji wezmą udział członkowie „Solidarności" z całego regionu, z różnych miejscowości i zakładów pracy - dodał.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Oświadczenie firmy Nexteer w sprawie zwolnionego związkowca

Przedstawiciele Nexteera w wydanym oświadczeniu twierdzą, że decyzja o dyscyplinarnym zwolnieniu związkowca została podjęta w następstwie licznych i rażących naruszeń prawa, wewnętrznych przepisów i reguł ustanowionych przez pracodawcę oraz zasad współżycia społecznego, które stanowiły ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

- Wymaga podkreślenia, że rozwiązanie stosunku pracy dotyczy wyłącznie nieakceptowalnych i szkodliwych społecznie zachowań pracownika, a nie prowadzenia przez niego działalności związkowej - napisała spółka w oświadczeniu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Pikieta pod Nexteerem. Związkowcy bronią zwolnionego kolegi

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • jurek 2022-09-16 11:57:03

    Korporacje niekorzystnymi umowami doprowadzają nierzadko do bankructwa polskich producentów i hurtowników, a pracowników i ich rodziny do rozpaczy z powodu niskich uposażeń i feudalnych stosunków pracy. Nagłośnione w ostatnim czasie przypadki łamania praw pracowniczych pokazały jasno motywy i cele działań wielkich korporacji, dla których godność człowieka jest pustym frazesem.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA