PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pielęgniarki pikietowały przed Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie

  • Autor: aw/pap
  • 29 paź 2019 10:11

Podniesienia zasadniczego wynagrodzenia nie o 1320 zł, a o 1500 zł domaga się część pielęgniarek i położnych ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie – w poniedziałek (28 października) ponad 20 przedstawicielek tego środowiska pikietowało w tej sprawie.

Pielęgniarki pikietowały przed Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie
fot.shutterstock
REKLAMA

Dyrekcja szpitala podkreśla, że środki są rozliczane prawidłowo.

Pikietę przed siedzibą Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Kopernika w Krakowie zorganizowały w poniedziałek przedstawicielki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Poinformowały one media, że domagają się "przekazania 100 proc. środków publicznych przekazanych przez NFZ na wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych zgodnie z przepisami prawa oraz stanowiskiem ministra zdrowia i NFZ". Pracownice podkreśliły, że "prawidłowe rozliczanie środków pozwoliło w innych szpitalach podnieść wynagrodzenia zasadnicze nie tylko o minimalne 1200 zł, ale o ponad 1500 zł". "Rozmowy, negocjacje niewiele efektów przynoszą. Od lutego jesteśmy w sporze zbiorowym, którego pierwszy etap (rokowania) zakończył się i przyniósł połowiczny sukces - zamiast wymaganego minimum 1200 zł pielęgniarki otrzymały 1320 zł" - powiedziała pełnomocniczka związku zawodowego Ewa Wronikowska.

Dyrekcja szpitala zaznaczyła w oświadczeniu, że środki rozliczane są prawidłowo. "Informacje przekazane przez panie są fake newsami" - powiedział dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski. Jak podkreślił, każda zatrudniona na etat pielęgniarka i położna od lipca 2019 r. otrzymała wzrost wynagrodzenia zasadniczego o 1320 zł.

Jak podkreślił, wzrost wynagrodzenia zasadniczego wiąże się ze wzrostem innych składników wynikających z powszechnie obowiązującego prawa. Spór dotyczy sposobu rozliczania części środków otrzymanych z NFZ, które Szpital przekazał na wypłatę pochodnych od wzrostu wynagrodzenia (np. nagrody jubileuszowe, dodatki motywacyjne).

"To nad czym dyskutujemy, to pochodna tego, że ministerstwo zdrowia wydało nieprawidłowe wytyczne w zakresie tego, które z tzw. pochodnych od wynagrodzeń powinny być brane jako możliwe do rozliczenia ze środków z NFZ. Spór toczy się o to, że my jako dyrekcja uznaliśmy, że to jest kwota ok. stu kilkudziesięciu zł, a panie oczekują że to będzie kwota ok. 300 zł" - powiedział dyrektor placówki.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pielęgniarki pikietowały przed Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA