×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pedagodzy protestowali. Ich list do minister Rafalskiej jest nadal aktualny

  • Autor: GP
  • 9 cze 2017 16:13

Tygodniowy protest pedagogów zakończył się, ale list wystosowany do szefowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nadal akcentuje postulaty chcących zmian w zawodach bliskich opiece nad dziećmi.

Pedagodzy protestowali. Ich list do minister Rafalskiej jest nadal aktualny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Powodem protestu jest wykreślenie z Karty Nauczyciela protestujących grup pedagogów.

• - Nasza praca wymaga od nas wszechstronnej wiedzy i umiejętności pedagogicznych. Wiele dzieci, z którymi pracujemy, posiada orzeczenie o specjalnych potrzebach edukacyjnych - piszą w liście z początku czerwca organizatorzy protestu.

• Teraz oczekują, że rząd lub ministerstwo zdecyduje się z nimi rozmawiać.

 

W czerwcu trwał protest pedagogów, wychowawców i specjalistów w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Jego początkiem był symbolicznie Dzień Dziecka (1 czerwca), a strajk zakończył się 8 czerwca. Postulaty akcji nadal są żywe w sercach jej uczestników, co poświadcza ich list skierowany do minister Elżbiety Rafalskiej już w dniu startu akcji.

Protestujący oczekują przywrócenia Karty Nauczyciela dla wszystkich wychowawców i specjalistów pracujących w zawodzie, liczą też na pomoc dla tych pedagogów, którzy są zwalnianiami z pracy ze względu na redukcję grup wychowanków jakich mają pod opieką.

Adresatem listu jest także minister Anna Zalewska, kierująca Ministerstwem Edukacji Narodowej (MEN). To ten resort koordynuje Kartę Nauczyciela.

- (My) pedagodzy, psycholodzy i terapeuci protestujemy przeciwko dalszemu traktowaniu nas jak urzędników i domagamy się rozwiązania problemów, które są skutkiem wykreślenia wychowawczyń i wychowawców z Karty Nauczyciela - piszą do minister Rafalskiej i Zalewskiej protestujący. - Nasza praca wymaga od nas wszechstronnej wiedzy i umiejętności pedagogicznych. Wiele dzieci, z którymi pracujemy posiada orzeczenie o specjalnych potrzebach edukacyjnych, niepełnosprawności lub diagnozę o niedostosowaniu społecznym, zaburzonym zachowaniu i emocjach czy postępującej demoralizacji. Konsekwencją tego jest potrzeba ciągłego szkolenia się i podnoszenia kwalifikacji przez pedagogów. Przy braku rozwiązań systemowych oraz groszowych zarobkach samodoskonalenie się jest bardzo utrudnione, z oczywista szkodą dla naszych dzieci.

W konkluzji listu wyraża się mocno wyartykułowaną obawę, że Karta Nauczyciela jest jedynym gwarantem pracowniczych protestującej grupy zawodowej. Protestujący liczą na rozpoczęcie rozmów ze stroną rządową.

Protest poparły: OPZZ, ZNP, a także Inicjatywa Pracownicza. Poparcie wyraziła organizacja zakładowa NSZZ "Solidarność" przy Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej w Elblągu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pedagodzy protestowali. Ich list do minister Rafalskiej jest nadal aktualny

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA