OZZPiP: Pielęgniarki w całym kraju szykują się do protestów

Już we wtorek (12 maja) pielęgniarki w całej Polsce podejmą różne formy akcji protestacyjnych informujących społeczeństwo o realizacji postulatów zgłaszanych przez środowisko pielęgniarek i położnych, w tym też strajki ostrzegawcze.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

OZZPiP: Pielęgniarki w całym kraju szykują się do protestów

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekZdrowia.pl

www.rynekzdrowia.pl

9 maj 2015 11:25


Jak informuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, takie działanie jest zgodne z ustawą o przeprowadzeniu jednorazowego i maksymalnie dwugodzinnego strajku ostrzegawczego, jeżeli przebieg postępowania mediacyjnego uzasadnia ocenę, że nie doprowadzi ono do rozwiązania sporu.

Dzień zapowiedzianego strajku nie może przypadać przed upływem 14 dni od dnia zgłoszenia sporu. W zakładach pracy, w których strajku tego dnia nie będzie, planowane są inne formy protestu takie jak pikiety, zebrania i akcje informujące.

Czytaj też: Pielęgniarki domagają się podwyżek i należytej obsady dyżurów. Będą manifestować

Jak deklaruje OZZPiP, celem nie jest pozostawienie pacjenta bez opieki, ale pokazanie, że sytuacja zawodowa pielęgniarek i położnych w Polsce jest dramatyczna. Zaplanowane i skutecznie realizowane różne formy protestów są wynikiem braku reakcji ze strony rządu na pozycję tych grup zawodowych.

Głównymi żądaniami są: określenie niezbędnej liczby pielęgniarek i położnych na poszczególnych oddziałach przy kontraktowaniu świadczeń zdrowotnych z NFZ w celu zapewnienia bezpieczeństwa pielęgniarkom i położnym oraz pacjentom oraz wzrost wynagrodzenia pielęgniarki i położnej jako niezbędnego czynnika powstrzymującego emigrację, odejście od wykonywania zawodu i zachętę dla młodych osób do podjęcia studiów pielęgniarskich i położniczych.

Kolejne cele to zmniejszenie obciążenia pielęgniarki i położnej pracą administracyjną i inną, która nie jest przypisana do jej zawodu na rzecz bezpośredniej pracy przy pacjencie, a także zabezpieczenie czasu pracy pielęgniarki i położnej w jednostkach ochrony zdrowia poprzez umowy o pracę będące gwarancją ciągłości opieki nad pacjentem.

Jeśli działania podjęte 12 maja nie przyniosą założonych efektów, harmonogram działań związku przewiduje podjęcie strajku generalnego we wrześniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.