×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Otrzymali gigantyczne podwyżki. Związki nie potrafią tego zrozumieć

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • Opublikowano: 16 sie 2021 13:26

Kolejny krytyczny głos w sprawie podwyżek dla posłów i przedstawicieli rządu. NSZZ „Solidarność”, Forum Związków Zawodowych (FZZ) i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) we wspólnym stanowisku podkreślają brak zrozumienia dla decyzji rządu, która w tym samym czasie jednym podwyższa zarobki, a drugim je zamraża.

Otrzymali gigantyczne podwyżki. Związki nie potrafią tego zrozumieć
Po zmianach parlamentarzyści będą zarabiali o 60 proc. więcej. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • 11 sierpnia Sejm uchwalił ustawę o znaczącej podwyżce wynagrodzeń dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, m.in. dla prezydenta RP.
 • 30 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie wprowadzające kilkudziesięcioprocentowe podwyżki dla marszałków Sejmu i Senatu i parlamentarzystów, a także dla premiera i członków rządu.
 • Zdaniem związków zawodowych w czasie, kiedy zamraża się płace ponad półmilionowej rzeszy pracowników sfery budżetowej, takie działanie jest niezrozumiałe.

Po zmianach parlamentarzyści będą zarabiali o 60 proc. więcej. Premier i marszałkowie będą otrzymywali 20 tys. złotych wynagrodzenia, a posłowie ok. 12 tys. złotych. Wiceministrowie będą zarabiali o ok. 6 tys. złotych więcej. 

Związki zawodowe przypomniały we wspólnym oświadczeniu, że rządzący twierdzą, iż te podwyżki są konieczne, ponieważ dotychczasowe wynagrodzenia są niewspółmiernie niskie w stosunku do ich obowiązków i odpowiedzialności, a najlepsi fachowcy odchodzą do sektora prywatnego.

- Jako związkowcy i obywatele rozumiemy to. Chcemy, aby rządzili nami ludzie kompetentni i nie żałujemy im wysokich pensji. Ale nie rozumiemy, dlaczego w tym samym czasie zamraża się płace ponad półmilionowej rzeszy pracowników sfery budżetowej: nauczycieli, pracowników ochrony zdrowia, policjantów, strażaków, pograniczników, żołnierzy, urzędników, asystentów sądowych i przedstawicieli wielu innych zawodów, bez których polskie państwo nie byłoby w stanie funkcjonować - napisali. Ich zdaniem jest to tym bardziej niezrozumiałe, że rosną ceny energii, drożeje żywność, szaleje inflacja.

Czytaj więcej: Związki zawodowe punktują rząd. Wzrośnie inflacja i nierówności

Przypominają też, że niedawno premier ogłosił sukces rządu, chwaląc się 28-miliardową nadwyżką budżetową.

- Panie premierze! Jeżeli jest tak dobrze, to podzielcie się z pracownikami, którzy od lat służą państwu i obywatelom - komentują związkowcy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Otrzymali gigantyczne podwyżki. Związki nie potrafią tego zrozumieć
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Greg 2021-08-17 09:51:23

  Solidarność jakoś nie krzyczy, kiedyś już by była na ulicach

  • Adam 2021-08-17 12:13:42

   Teraźniejsza Solidarność to dawny CRZZ...

 • Skąd ich biorą? 2021-08-16 17:34:10

  Tępaki, myślą że ktoś, kto ma trochę oleju w głowie będzie za psie pieniądze pracował. U nas w firmie robotnik w systemie, zarabia więcej niż wiceminister. Wstyd na cały świat. Gonić tych związkowych komuchów.

 • * 2021-08-16 15:07:00

  Czego nie rozumiecie? Oni mają was po prostu w dudzie. Nie załapaliście się na takie prawdziwe, syte koryto. Nam też nie ułatwiliście przejścia na emerytury stażowe. Co wy tak naprawdę robicie? Jakie macie efekty?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA