×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Oświatowa Solidarność ostro o podwyżkach dla nauczycieli

 • PTWP - PulsHR
  KDS
 • 10 paź 2017 20:07

- Stanowczo żądamy 15 proc. podwyżki płac dla nauczycieli od 1 stycznia 2018 roku. Propozycja wzrostu wynagrodzeń o 5 proc. od 1 kwietnia 2018 r., absolutnie nie satysfakcjonuje nauczycieli - podnoszą nauczyciele działający w Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego. W razie niespełnienia ich postulatu, zapowiadają protesty.

Oświatowa Solidarność ostro o podwyżkach dla nauczycieli
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Poza większymi podwyżkami już od stycznia 2018, domagają się także wznowienia negocjacji nad projektem ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.

• W ich opinii dokument ten zawiera niekorzystne zmiany w Karcie nauczyciela (m. in. wydłużenie ścieżki awansu z 10 do 15 lat, uznaniowy dodatek dla nauczycieli dyplomowanych).

Stanowisko, w którym związkowcy stanowczo odnieśli się do zapowiadanych przez Annę Zalewską podwyżek dla nauczycieli, zostało podjęte podczas rady zorganizowanej 6 i 7 października w Jastrzębiej Górze.

Jak tłumaczą, zaproponowany przez resort edukacji sposób podnoszenia ich wynagrodzeń w żaden sposób nie satysfakcjonuje nauczycieli, którzy "w wyniku reformy zostali bardzo obciążeni dodatkowymi pracami dostosowania dokumentacji szkolnej, zmian programowych i strukturalnych".

Związkowcy przestrzegają, że coraz niższe wynagrodzenia pracowników pedagogicznych, doprowadzą do tego, że zabraknie chętnych do pracy w oświacie. Znalezienie osoby z odpowiednimi kwalifikacjami będzie graniczyło z cudem. 

- Dzisiaj wynagrodzenie nauczyciela jest niższe niż średnie wynagrodzenie w kraju, a uposażenie stażysty jest niższe niż minimalna płaca krajowa. Ponadto siła nabywcza tego wynagrodzenia wciąż spada! Często nauczyciel nie posiada zdolności kredytowej w celu zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych - opisują sytuację finansową związkowcy. 

Jednocześnie podnoszą, że od nauczycieli oczekuje się ciągłego podnoszenia kwalifikacji. Nieraz za dodatkowe kursy czy szkolenia muszą płacić sobie sami. - Zmiana siatek godzin wymaga uzyskania nowych kwalifikacji, dziennik elektroniczny wymaga od nauczyciela posiadania płatnego Internetu, nawet za podręczniki, z których nauczyciel uczy musi zapłacić z własnego wynagrodzenia! W żadnym innym zawodzie nie dopłaca się do swojej pracy, tak jak w zawodzie nauczyciela - alarmują związkowcy.

Tego, że nie mogą liczyć na podwyżki, które odczują, nie mogą zrozumieć, gdy spojrzą na dane mówiące o wysokim wzroście gospodarczym w Polsce. 

Poza większymi podwyżkami już od stycznia 2018, domagają się także wznowienia negocjacji nad projektem ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. W ich opinii dokument ten zawiera niekorzystne zmiany w Karcie nauczyciela (m. in. wydłużenie ścieżki awansu z 10 do 15 lat, uznaniowy dodatek dla nauczycieli dyplomowanych).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Oświatowa Solidarność ostro o podwyżkach dla nauczycieli

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • As 2018-03-26 10:54:03

  A może rząd dogadał się z Solidarnością np. coś zamkniemy w niedzielę, damy podwyżki dla.., a my przymkniemy oko na podwyżki dla nauczycieli. Przecież Solidarność oświaty to cząstka Solidarności.

 • nauczycielka 2018-03-06 16:12:02

  To są kpiny. Dlaczego nie dogadacie się z ZNP? Wspólnie może uda się coś wywalczyć. A tak to nas to babsko, które nie wiem dlaczego został ministrem oświaty dalej będzie poniżać. Ludzie obudźmy się. Czas matur będzie do tego bardzo odpowiedni. Rozpocznijmy wreszcie strajki tak jak to robią inne prężne grupy zawodowe.Jeżeli nie obudzimy się teraz to już zawsze będziemy chłopcami do bicia.

 • Niezapo....najka 2017-11-03 13:45:46

  Czyli brak samoorganizacji w pracy. Koniecznie zmienić zawód, szkoda życia jak tak ciężko. Biedni....

 • B. 2017-10-26 18:29:28

  Jak wygląda praca i płaca wie tylko ten, kto ma nauczyciela w rodzinie. Mój mąż namawia mnie do zmiany zawodu, a dzieci zarzekają się, że widząc, co robię, nigdy, przenigdy nie zostaną pracownikami oświaty. Jak ktoś tzk bardzo zazdrości nauczycielom, niech postudiuje 5 lat i zacznie pracę w tym zawodzie. Droga otwarta. Tylko że ci, którzy tak narzekają na nauczycieli, jakoś do pracy się nie garną...

 • JA 2017-10-14 15:42:44

  jaki dodatek? 500 to dopiero obiecanki-cacanki i to od 2022 roku.....

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA