Orlen ma nadzieję, że powstrzyma protesty pracowników

- Mamy nadzieję, że nasze argumenty za wprowadzeniem nowego systemu czasu pracy w grupie kapitałowej są na tyle klarowne, że związki zawodowe nie zdecydują się na eskalację protestów - mówi Krystian Pater, członek zarządu PKN Orlen ds. produkcji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Orlen ma nadzieję, że powstrzyma protesty pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Piotr Apanowicz)

wnp.pl

28 lis 2014 17:34


Związkowcy z grupy kapitałowej Orlenu już od kilku miesięcy przeciwstawiają się planom pracodawcy, dotyczących wprowadzenia z początkiem 2015 roku tzw. systemu czterobrygadowego, w miejsce funkcjonującego obecnie systemu pięciobrygadowego.

Czytaj też: To już pewne: W Orlenie zmieni się system pracy. Czy będą więc zwolnienia?

Do niedawna Orlen mówił oficjalnie, że jedynie rozważa taką zmianę, jednak w tym tygodniu pracownicy spółek wchodzących w skład grupy zostali oficjalnie poinformowani, że nowy system wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2015 roku.    

Przeciwko zmianie najgłośniej protestuje Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego (MZZPRC) w grupie kapitałowej PKN Orlen, obawiając się spadku zatrudnienia w grupie nawet o 500-600 osób, co mogłoby stanowić problem dla obsady poszczególnych brygad na produkcji.      

Krystian Pater przekonuje, że te szacunki nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. - Spadek zatrudnienia w wyniku wprowadzenia harmonogramu czterobrygadowego wyniesie 184 osoby i ani jednego pracownika więcej - zapewnia.           

Podkreślił, że intencją zarządu koncernu jest dokładne przedstawienie pracownikom wszystkich potencjalnych konsekwencji zmiany systemu czasu pracy.

- Ten proces jest na tyle klarowny i jednoznaczny, że liczymy na zrozumienie strony związkowej i powstrzymanie się od protestów, które odbyłyby się ze szkodą dla firmy - dodał członek zarządu Orlenu.

Czytaj też: Bogdan Żulewski, Orlen: Nie chcemy zrezygnować z pięciobrygadowego systemu pracy

Na przyszły tydzień zapowiedziane jest kolejne z serii spotkań przedstawiciela zarządu z pracownikami, na których omawiane mają być szczegóły wprowadzanych przez koncern rozwiązań. Bogdan Żulewski, wiceprzewodniczący MZZPRC, mówił nam niedawno, że zarząd związku jeszcze nie podjął decyzji czy przedstawiciele związku będą uczestniczyli w tym spotkaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.