×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Organizacja pracy w górnictwie do zmiany. Koniec z płaceniem za samo przychodzenie do pracy

Górnictwo musi się wreszcie dostosować do realiów gospodarki rynkowej, a nie nadal tkwić jedną nogą w poprzednim systemie - podkreśla w rozmowie z portalem wnp.pl prof. Andrzej Barczak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Organizacja pracy w górnictwie do zmiany. Koniec z płaceniem za samo przychodzenie do pracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Zdaniem profesora, przed laty, kiedy górnictwo zarabiało dzięki dobrej koniunkturze i wysokim cenom węgla, przejadano pieniądze. - Było też tak, że zaraz związki upominały się o podwyżki płac. Teraz wydaje się, że powoli do związkowców trafia, iż należy myśleć o tym, jak zabezpieczyć się na przyszłość. Żeby przetrzymać dekoniunkturę, gdyby ona nadeszła - twierdzi,

Zauważa, że górnicze związki nie są już tak roszczeniowe, jak przed laty. - I to dobrze. Zobaczymy, jak przebiegać będą negocjacje nad nowymi zakładowymi układami zbiorowymi pracy w Polskiej Grupie Górniczej i Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Wiele zależeć tu będzie od podejścia związkowców. Ważna będzie poprawa organizacji pracy oraz inwestycje. Jeżeli przykładowo górnicy tracą dwie godziny na dotarcie do miejsca pracy, to trudno w ogóle mówić o jakiejś efektywności - mówi.

Przyznaje, że kwestia wynagrodzeń górników, a dokładnie kwestia tego, jak znacząca ma być część ruchoma górniczych wynagrodzeń, będzie tematem wywołującym duże emocje. 

- . Mając na uwadze negocjowanie nowych układów zbiorowych trzeba zaznaczyć, że nie można w górnictwie płacić tylko za to, że przychodzi się do pracy. Górnictwo musi się wreszcie dostosować do realiów gospodarki rynkowej, a nie nadal tkwić jedną nogą w poprzednim systemie - dodaje.

Czytaj więcej tutaj.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Organizacja pracy w górnictwie do zmiany. Koniec z płaceniem za samo przychodzenie do pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA