7 października OPZZ manifestowało sprzeciw wobec bezpłatnych staży, jakie nadal są obserwowane na rynku pracy.
- Dzień konferencji OPZZ wybrał nie bez powodu. 7 października to Światowy Dzień Godnej Pracy.
- Po stronie centrali związkowej opowiedziała się także organizacja studencka Elsa Poland. Podkreśla ona problem problem bezpłatnych staży i praktyk wśród prawników.
- Strona społeczna chce, by sprawą zainteresowało się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
OPZZ wybrało 7 października na konferencję z dwóch powodów. Po pierwsze niedawno zaczął się rok akademicki. Po drugie właśnie 7 października przypada Światowy Dzień Godnej Pracy.
Piotr Ostrowski z OPZZ mówił:
- Spotkaliśmy się pod bramą Uniwersytetu Warszawskiego, by mówić o zjawisku darmowych staży. Przekonywał, że młodzi ludzie w Polsce i na całym świecie rozpoczynają przygodę zawodową właśnie od praktyk. - Nawet gdy ta praca jest wynagradzana, to często nie są to obowiązki zgodne z ich kwalifikacjami, zawodem, do jakiego aspirują - dodawał Ostrowski.
OPZZ jest świadome, że wielu przedsiębiorców wynagradza stażystów i praktykantów zgodnie z prawem. A mimo to nadal części młodych jest wykorzystywana. - Ubolewamy nad tym - mówił jeszcze Piotr Ostrowski. Po czym przypomniał, że podmioty administracji publicznej także sięgają po krytykowane przez OPZZ rozwiązanie. Ocenę OPZZ podzieliła obecna na manifestacji przed UW Weronika Bańska, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa Elsa Poland. Jak zaznaczyła, studenci są świadomi problemu bezpłatnych staży i praktyk, i także chcą z nim walczyć.
- Ten problem dotyka nie tylko nas, studentów prawa, ale wszystkich studentów - mówiła Bańska. Powołała się na badanie "Studenci prawa w Polsce," które udowodniło smutny fakt. Ponad 56 proc. studentów prawa odbyło praktyki nieopłacone.


KOMENTARZE (0)