×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

OPZZ podpisał umowę. Związkowcy będą lepiej chronieni w Belgii

  • Autor: PAP/JS
  • 30 lis 2017 21:35

OPZZ podpisał w Brukseli umowę o współpracy z Belgijską Powszechną Federacją Pracy. Dzięki nowemu porozumieniu prawa Polaków, którzy pracują w Belgii i należą do OPZZ, mają być lepiej chronione.

OPZZ podpisał umowę. Związkowcy będą lepiej chronieni w Belgii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• OPZZ podkreśla, że pracownicy często przyjeżdżają do nowego kraju bez znajomości języka, elementarnej wiedzy na temat regulacji na rynku pracy i gubią się w gąszczu instytucji oraz przepisów.

• OPZZ zależy na tym, żeby ci związkowcy, którzy należą do organizacji i pracują w Belgii, mieli lepszą ochronę.

• Zdaniem Jana Guza, coraz bardziej integrujący się europejski rynek pracy wymaga rozszerzenia ochrony i wsparcia dla osób pracujących poza granicami Polski.

Porozumienie podpisali przewodniczący OPZZ Jan Guz oraz szef Belgijskiej Powszechnej Federacji Pracy (FGTB/ABVV) Rudy De Leeuw.

Guz podkreślił, że jest to pierwsza tego typu umowa w Europie. "Istnieją porozumienia o wzajemnym uznawaniu członkostwa pomiędzy zachodnioeuropejskimi związkami, np. belgijsko-niemieckie czy holendersko-niemieckie, ale to pierwsze porozumienie między związkami z kraju Europy Środkowo-Wschodniej i Zachodniej" - powiedział. Jak dodał, to ważne wydarzenie, bo według oficjalnych danych w Belgii pracuje 52 tys. Polaków.

OPZZ zależy na tym, żeby ci związkowcy, którzy należą do organizacji i pracują w Belgii, mieli lepszą ochronę - wyjaśnił.

Dyrektor Wydziału Międzynarodowego OPZZ Piotr Ostrowski zaznaczył, że porozumienie w praktyce będzie wyglądało tak, że Polak pracujący w Belgii będzie mógł uzyskać pomoc prawną od belgijskich związków, jeśli jego pobyt za granicą nie przekracza roku. "Jeśli jest dłuższy niż rok, musi zapisać się do belgijskich związków zawodowych" - powiedział.

Dodał, że pomoc będzie dotyczyła mniej skomplikowanych spraw, których koszty nie przekraczają 1 tys. euro. Sprawy związane z większymi kosztami będą wymagały odrębnego dwustronnego uzgodnienia między OPZZ a FGTB/ABVV.

Analogicznie do takiej samej pomocy będą mieli też prawo Belgowie pracujący w Polsce.

Zdaniem Guza, coraz bardziej integrujący się europejski rynek pracy wymaga rozszerzenia ochrony i wsparcia dla osób pracujących poza granicami Polski.

OPZZ podkreśla, że pracownicy często przyjeżdżają do nowego kraju bez znajomości języka, elementarnej wiedzy na temat regulacji na rynku pracy i gubią się w gąszczu instytucji oraz przepisów. Dostarcza to okazji do wszelkiego rodzaju nadużyć. Stosowne przepisy europejskie są często obchodzone przez pracodawców.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: OPZZ podpisał umowę. Związkowcy będą lepiej chronieni w Belgii

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA