PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

OPZZ nie odpuszcza. Walka o emeryturę stażową trwa

 • Justyna Koc
  jk
 • 23 wrz 2019 12:30

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) nie rezygnuje z pomysłu emerytur stażowych. Po raz kolejny pisze do wiceministra pracy Marcina Zielenieckiego.

OPZZ nie odpuszcza. Walka o emeryturę stażową trwa
19 września 2019 r. OPZZ ponownie wysłało pismo do resortu pracy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

W tym roku OPZZ po raz kolejny rozpoczęło próbę wprowadzenia emerytury stażowej, która zakładałaby przejście na emeryturę kobiet po 35 latach pracy, a mężczyzn po 40 latach. W tej sprawie zwrócili się z petycją m.in. do resortu pracy.

W sierpniu związkowcy otrzymali odpowiedź. Ministerstwo jest przekonane, że możliwość uzyskania emerytury z uwzględnieniem stażu pracy bez względu na wiek mogłoby budzić istotne zastrzeżenia o charakterze konstytucyjnym.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Emerytura stażowa po 35 i 40 latach pracy. Pracodawcy przeciwni. Pracownicy czekają

Mimo tych zastrzeżeń OPZZ nie chce porzucić pomysłu. Związkowcy przekonują, że w obecnym systemie emerytalnym wiek ma mniejsze znaczenie, a większą rolę odgrywa okres opłacania składek. To uzasadnia - w ocenie OPZZ - emeryturę stażową.

19 września 2019 r. OPZZ ponownie wysłało pismo (można je pobrać poniżej) do resortu pracy. Związkowcy domagają się od rządu wprowadzenia emerytur stażowych.

„Osoby, które przepracowały 35 lat (kobiety)/40 lat (mężczyźni) powinni mieć prawo do samodzielnego podjęcia decyzji, czy skorzystać z emerytury wynikającej ze stażu pracy. Projekt OPZZ dotyczący emerytur stażowych premiuje długie pozostawanie na rynku pracy. Wprowadzenie takiego rozwiązania jest konieczne zważywszy, że współczynnik aktywności zawodowej w Polsce jest jednym z najniższych wskaźników zatrudnienia w UE (wg BAEL w 2019 r. wyniósł 55,9 proc.). Emerytury stażowe będą więc silnym bodźcem dla rejestrowanej aktywności zawodowej, zwiększając dochody budżetu państwa” – czytamy w piśmie OPZZ skierowanym do wiceministra pracy Marcina Zielenieckiego.

Warto przypomnieć, że OPZZ od 2010 roku nieprzerwanie walczy o emerytury stażowe. Wtedy też rozpoczęła się zbiórka podpisów pod tą inicjatywą. Do chwili obecnej swój podpis złożyło pod nim właśnie 700 tys. osób.

W 2016 z podobną inicjatywą wyszli przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego. Pod projektem, który zakładał, że kobiety i mężczyźni będą mogli przejść na emeryturę po 40 latach pracy bez względu na wiek, PSL zebrało ponad 115 tys. podpisów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (645)

Do artykułu: OPZZ nie odpuszcza. Walka o emeryturę stażową trwa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Obiektywny 2022-06-28 21:41:55

  Pinokio jest przeciwny Emeryturom Stażowym.Podoba siě mu praca wieczna od 15-tu lat przez 50 lat lub do šmierci.Ma to być praca na rzecz kast i nierobøw oraz na rzecz leczenia chorego systemu emerytalnego.Ofiarą niestety ma byč nadal robol ktøry w 50% nie doczeka šwiadczenia jednak pozostawi pokažny kapitał i o takich właşnie chodzi to się nazywa sprawiedliwošč.

 • Biały Negatyw 2022-06-10 21:04:58

  Przecież to te same osoby, od dziecka w polityce tam szkoły kończyli za NASZE nauczyli ich kłamać lawirować farbować się aby przetrwać, Na takich stołkach to nie potrzebna żadna emerytura a tym bardziej stażowa. Najwyższy czas na wnioski. Będą się od NAS uczyli jak przyspieszyć EMERYTURY STAŻOWE.

 • Obiektywny 2022-05-10 19:26:01

  Kto okradł pracownikøw z em.stażowych.Kto siedzi na fotelu za Emerytury Stažowe ktørych nadal niema.Piniondze są na kasty i nirobøw a dla tego co je wypracował nima.Dla niego jest pranie muzgu.

 • 62 latek 2022-03-11 12:21:48

  Kto podniosł wiek emerytalny do 67 lat , i to zarówno dla KOBIET ! jak i meżczyzn , no KTO ? Piniendzy nie ma ,nie ma i nie bendzie !

 • Obiektywny 2022-03-08 19:56:15

  230000 tyš podpisøw pod projektem obywatelskim. Podpisana umowa społeczna pomiędzy ZZ a prezydentem potwierdzona gwarancją uczciwošci nawet przez najwyższą damę .W sumie trzy projekty w sejmie.Rząd oparty na Solidarnošci .I przez ponad szešć lat nie znaleziono czasu na odrobině uczciwošci w tej patologi systemu emerytalnego .Jeden pracuje i składa kapitałprzez ponad 40 lat i nic nie weźmie .Drugi nic nie wkłada do systemu i korzysta ponad 40 lat .Jak možna tak eksploatowač człowieka i to takiego co całe życie pošwięcił na uczciwą pracę często za groszowe wynagrodzenie.Chyba najwyższy czas to sprostowač.Przeciež Emerytury Stażowe to nie żaden wynalazek związkøw ani prezydenta funkcjonują we wszystkich cywilizowanych krajach jako najsprawiedliwszy system emerytalny funkcjonowały tež przez długie lata w Polsce do czasu gdy w perfidny sposøb okradziono bezbronnych najbardziej uczciwych długoletnich pracownikøw ze wszystkiego powiększając jednoczešnie liczbę kast.

  • mat 2022-03-09 10:29:29

   Bo obecnie rządzi u nas Prawo i Sprawiedliwosc, które jest gwarantem wprowadzenia tych emerytur stażowych. Ostatnio jakoś ucichło o tych projektach w sejmie. Teraz będzie zganianie na wojnę w Ukrainie przedtem był covid zawsze znajdzie się temat zastępczy. Pewnie wcześniej wyciągne nogi niż się doczekam tych emerytur.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA