OPZZ chce wzorem Niemiec obniżenia wieku emerytalnego

OPZZ zaapelował do rządu o cofnięcie reformy emerytalnej i obniżenie wieku emerytalnego. Jako argument związkowcy przytaczają przykład Niemiec, gdzie rządząca koalicja uzgodniła ostatnie szczegóły reformy systemu emerytalnego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

OPZZ chce wzorem Niemiec obniżenia wieku emerytalnego

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

20 maj 2014 18:00


OPZZ podaje kilka liczb, dotyczących niemieckiego rynku pracy, gdzie zatrudnienie osób w wieku 55-64 lat już teraz należy do najwyższych w Unii Europejskiej i wynosi 63,5 proc., podczas gdy w Polsce tylko 40,6 proc. Ponadto spodziewana długość życia Niemców to 80,8 lat, a Polaków zaledwie 76,9. Wreszcie Niemcy mają obecnie gorsze wskaźniki demograficzne niż Polska. Według danych Eurostatu osoby w wieku poprodukcyjnym w UE stanowią średnio 17 proc. populacji. W Niemczech jest ich 20 proc., a w Polsce tylko 13 proc.

- Mimo to rząd niemiecki uznał, że jest za wcześnie na podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat - społeczeństwo nie jest przygotowane, aby tak długo pracować. Polska jest na niższym poziomie rozwoju niż nasi zachodni sąsiedzi, a mimo to rząd upiera się, aby zmuszać ludzi, by pracowali do 67 roku życia - przekonuje OPZZ.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Magdalena 2014-05-26 13:04:45

Niemcy dbają o swoich obywateli, niższy wiek emerytalny, większy socjal, zasiłki rodzinne, dopłata do wynajmu mieszkania , a rzad Polski Polaków olewa, ważne żeby tusk i jego rodzinka mieli w kieszeni, a reszta jest niewazna

jaro 2014-05-22 11:15:25

BRAWO OPZZ ! TAK TRZYMAĆ ! JAK RZĄD MA ALE NIECH ZROBI REFERENDUM ! DOŚĆ, BIEDY, OSZUSTW, KOLESI, PIARU DOŚĆ NIEUDOLNEGO RZĄDU PO/PSL !