PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Olsztyńska budżetówka nie dogadała się z prezydentem. "90 proc. zarabia minimalną krajową"

Pracownicy administracyjni ratusza, Zespołu Żłobków Miejskich oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a także DPS "Kombatant" nie porozumieli się z prezydentem Olsztyna w sprawie poniesienia im płac, spór wszedł w fazę mediacji. Będzie je prowadził mediator wyznaczony przez ministerstwo - poinformowali związkowcy.

  • Autor: PAP/JP
  • 10 lut 2022 14:32
Olsztyńska budżetówka nie dogadała się z prezydentem. "90 proc. zarabia minimalną krajową"
Pracownicy ratusza domagają się 1,5 tys. zł podwyżki, a pozostałych placówek - 700 zł (fot. Krystian Cieślik/CC BY-SA 3.0)
REKLAMA
  • Związkowcy podkreślili, że jest im przykro, że ich postulaty płacowe nie znalazły zrozumienia: pracownicy ratusza domagają się 1,5 tys. zł podwyżki, a pozostałych placówek - 700 zł.
  • Chcą także jednorazowego zasilenia funduszu świadczeń pracowniczych o 1 tys. zł na każdego pracownika.
  • W związku z brakiem porozumienia na etapie rokowań związkowcy weszli w fazę mediacji, która pozwala już na przeprowadzanie akcji protestacyjnych, ale te na razie nie są przewidziane.

W czwartek na konferencji prasowej przedstawiciele związków zawodowych działających w ratuszu, w Zespole Żłobków Miejskich oraz Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, a także DPS "Kombatant" poinformowali, że rokowania z prezydentem Olsztyna dotyczące podniesienia im płac zakończyły się podpisaniem protokołu rozbieżności.

Związkowcy podkreślili, że jest im przykro, że ich postulaty płacowe nie znalazły zrozumienia: pracownicy ratusza domagają się 1,5 tys. zł podwyżki, a pozostałych placówek - 700 zł. Chcą także jednorazowego zasilenia funduszu świadczeń pracowniczych o 1 tys. zł na każdego pracownika.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Od lat nie było podwyżek, ponad 90 proc. zarabia minimalną krajową

Związkowcy podkreślają, że od lat w ich placówkach nie było podwyżek, w związku z czym - ze wzrostem płacy minimalnej - doszło do wypłaszczenia zarobków: w DPS "Kombatant" ponad 90 proc. załogi zarabia minimalną krajową, w ratuszu tak zarabia 160 pracowników. Przewodnicząca związku zawodowego "Symetria" w ratuszu Ewa Wyka powiedziała, że ostatnio otrzymała podwyżkę w wysokości 6 zł. Na grudniowej sesji, podczas której prezydent i radni otrzymali podwyżki, zapewniono, że pracownicy ratusza i podległych jednostek też otrzymają podwyżki. Przewidziano po 300 zł na pracownika, ale to dyrektorzy jednostek i kierownicy decydują o podziale pieniędzy. Nie wszyscy otrzymali już te pieniądze. Pracownicy podkreślają, że w obliczu wysokości diet radnych o 100 proc. ich podwyżki "są raczej symboliczne".

Skoro sytuacja Olsztyna jest dobra, to dlaczego brak pieniędzy na podwyżki?

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Olsztyńska budżetówka nie dogadała się z prezydentem. "90 proc. zarabia minimalną krajową"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA