Olkusz: załoga gotowa na strajk, ale zarząd liczy na porozumienie

W olkuskim szpitalu odbyło się referendum strajkowe. Za strajkiem opowiedziało się 98 proc. głosujących. Zarząd lecznicy uważa, że referendum zostało przeprowadzone przed wyczerpaniem wszystkich polubownych sposobów sporu zbiorowego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Olkusz: załoga gotowa na strajk, ale zarząd liczy na porozumienie

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekZdrowia.pl

www.rynekzdrowia.pl

16 kwi 2013 13:43


Jak przypomina Jan Orkisz, wiceprzewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia w NZOZ Nowy Szpital w Olkuszu, MZZPOZ wraz z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych wystąpiły do zarządu spółki m.in. o waloryzację wynagrodzenia za lata 2010 - 2012 zagwarantowanego przez Pakiet Socjalny, podwyżkę wynagrodzeń. Wskazywały też na problemy z terminowymi wypłatami wynagrodzeń i błędach w ich naliczaniu.

- Pielęgniarki i położne są główną grupą zawodową ze strony pracowników w tym sporze, ale mają pełne wsparcie pozostałych związków działających w szpitalu. 1650 zł brutto zasadniczej pensji dla pielęgniarki z 30-letnim stażem, którą płaci NZOZ Nowy Szpital w Olkuszu to chyba rekord w skali kraju - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jan Orkisz.

We wtorek (9 kwietnia) w olkuskim szpitalu odbyło się referendum strajkowe. Z 570 zatrudnionych osób w głosowaniu wzięło udział 299 pracowników. Za strajkiem opowiedziało się 98 proc. głosujących. Zarząd szpitala uważa, że referendum jest nieważne.

- W opinii związku pielęgniarek i położnych, zostały dopełnione wszelkie warunki, by referendum było ważne. W tej chwili czekamy na kolejny ruch zarządu szpitala. Nasze wezwanie do rozmów nie zostało podjęte - mówi wiceprzewodniczący Orkisz.

Informuje, że obecnie w szpitalu trwa kolejna kontrola Państwowej Inspekcji Pracy mająca ocenić realizację wystąpienia pokontrolnego ze stycznia br. oraz skontrolować prawidłowość naliczania wynagrodzeń i terminowość ich wypłat w 2013 r. po przeniesieniu Działu Kadr i Płac do Szczecina.

- W ciągu trzech lat w olkuskim szpitalu przez stanowiska dyrektora i zastępców przewinęło się 13 osób. Ten chaos dotkliwie odczuwają pracownicy - podsumowuje Jan Orkisz.

Kontynuowane jest śledztwo przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie, mające ustalić czy w wyniku przekształcenia olkuskiego szpitala, a następnie sprawowania nad nim kontroli władze Powiatu, dopuściły się niegospodarności.

Do tej pory nikomu nie postawiono zarzutów i postępowanie nadal prowadzone jest w sprawie. W związku z tym Prokurator Okręgowy wystąpił z wnioskiem do Prokuratury Apelacyjnej o jego przedłużenie do 30 września br.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.