Ok. 400 związkowców Przewozów Regionalnych pikietuje przed MIR

Około 400 związkowców spółki Przewozy Regionalne pikietuje przed Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju w Warszawie. Sprzeciwiają się restrukturyzacji spółki i domagają się konsolidacji przewozów regionalnych. Grożą strajkiem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ok. 400 związkowców Przewozów Regionalnych pikietuje przed MIR

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

6 lis 2014 13:33


"Sprzeciwiamy się destrukcji spółki Przewozy Regionalne dokonywanej przez marszałków województw (...). Marszałkowie brzydzą się związkami i nie chcą z nami rozmawiać, a niestety zabawki do zabawy publicznej dała im ustawa (o usamorządowieniu przewozów regionalnych), której autorem jest ta koalicja" - powiedział PAP Leszek Miętek ze Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych.

Wyjaśnił, że związki domagają się, żeby ustawę zmienić tak, żeby m.in. marszałkowie nie mogli powoływać konkurencyjnych spółek do Przewozów Regionalnych.

Czytaj też: Przewozy Regionalne: Kolejarze grożą strajkiem

"Upominamy się w imieniu pracowników i pasażerów o normalność. Ludzie tracą połączenia komunikacyjne, jest totalny chaos i to się dzieje za przyzwoleniem rządu" - dodał.

Związkowcy obawiają się, że planowana restrukturyzacji spółki zaowocuje zwolnieniami. "Nie ma naszej zgody na zwolnienia nawet jednego pracownika Przewozów Regionalnych, jeśli nie zostanie wdrożony plan naprawczy i nie nastąpi konsolidacja Przewozów Regionalnych" - zaznaczył Miętek.

Dodał, że jeśli dojdzie do zwolnień "po tej manifestacji", zapadnie decyzja o strajku.

Czytaj też: Rząd wesprze finansowo Przewozy Regionalne. Da 750 mln zł na działania restrukturyzacyjne

Według służb porządkowych na ul. Chałubińskiego przed MIR zebrało się ok. 400 związkowców. Trzymają w rękach transparenty z napisami: "żądamy konsolidacji sektora przewozów regionalnych", "kolej marszałkowska to destrukcja i patologia na koszt podatnika". W manifestacji uczestniczą m.in. związkowcy z Solidarności, OPZZ i związku maszynistów.

Kolejarze zapowiedzieli pikietę po tym, gdy 20 października br. wysłali do resortu infrastruktury pismo ze swoimi postulatami. Domagali się w nim m.in. wstrzymania zwolnień i oddłużenia spółki. Pod pismem podpisali się przedstawiciele 14 central kolejowych związków. Związkowcy zagrozili także strajkiem. MIR odpowiedział związkom, że nie może być adresatem tych postulatów.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.