PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Oddalony pozew związku zawodowego Wizja przeciw outsourcingowi w TVP

  • Autor: PAP/JS
  • 10 kwi 2017 20:28

Warszawski sąd oddalił  pozew wniesiony przez związek zawodowy Wizja za outsourcing pracowników – przeniesienie m.in. dziennikarzy i montażystów TVP do zewnętrznej firmy Leasing Team.

Oddalony pozew związku zawodowego Wizja przeciw outsourcingowi w TVP
W połowie lipca 2014 r. outsourcingiem w TVP zostali objęci: dziennikarze, montażyści, charakteryzatorzy i graficy - na liście figurowało 411 pracowników. (Fot. TVP)
REKLAMA

• Sędzia zdecydował o nieobciążaniu związku zawodowego kosztami procesu, "uznając szczególność sytuacji, w jakiej znalazł się powód domagając się ochrony swoich członków - b. pracowników TVP".

• Obecni w sądzie przedstawiciele Wizji zdecydowali o wystąpieniu o pisemne uzasadnienie motywów nieprawomocnego wyroku i - jak poinformowali - dopiero po jego otrzymaniu zdecydują, czy apelować w tej sprawie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił cywilny pozew Związku Zawodowego Pracowników Twórczych i Technicznych Mediów Polskich WIZJA przeciw Telewizji Polskiej i firmie Leasing Team o uznanie outsourcingu za nieważny, uznając, że związek zawodowy nie miał interesu prawnego do wniesienia go w trybie cywilnym. Prawo do skarżenia całego procesu mają poszczególni członkowie Wizji, których dotknęło przeniesienie - tłumaczył w ustnym uzasadnieniu sędzia Paweł Pyzio.

"Związek zawodowy mógł z takim roszczeniem wystąpić, ale przesłanką do merytorycznego rozpoznania sprawy jest to, by strona występująca z powództwem miała w tym interes prawny" - tłumaczył sędzia Pyzio. Według niego, związek nie miał takiego interesu prawnego, bo to jego członkowie mogli w konsekwencji ew. wyroku wystąpić z szerszymi roszczeniami.

"Przed każdym sądem, każdy z członków związku zawodowego, w imieniu których powód występuje, może powoływać się w konkretnej sprawie, że ta umowa była nieważna, występując z dalej idącymi roszczeniami" - wyjaśniał. "Są to roszczenia wynikające z kodeksu pracy czy inne roszczenia, z którymi taka osoba wystąpi do sądu" - dodał.

Sędzia stwierdził, że dlatego nie może być mowy, by powód - związek zawodowy - taki interes miał i wystąpił o takie generalne ustalenie, czy umowa przeniesienia pracowników między TVP a Leasing Team jest ważna, czy nie.

Zaznaczył, że sąd oddalił powództwo tylko z tego powodu - nie rozpatrywał natomiast meritum pozwu - czy umowa była ważna, czy nie.

"Ja tego czynić nie mogłem, natomiast każdy sąd będzie takie ustalenia musiał poczynić, jeśli ktokolwiek wystąpi z jakimś żądaniem, którego przesłanką zasadności będzie ważność lub nieważność umowy outsourcingowej" - podkreślił .

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oddalony pozew związku zawodowego Wizja przeciw outsourcingowi w TVP

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA