NSZZ Solidarność: Prawo do tworzenia związków zawodowych dla wszystkich pracowników. Także wolontariuszy i stażystów

• Możliwość zrzeszania się w związkach zawodowych powinno przysługiwać wszystkim zatrudnionym na umowach cywilnoprawnych - uważa NSZZ Solidarność.
• Powinni też mieć oni pełnię praw związkowych.
• Pracodawcy chcą te uprawnienia ograniczyć, uzależniając je od liczby osób tworzących zakładową organizację związkową.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

NSZZ Solidarność: Prawo do tworzenia związków zawodowych dla wszystkich pracowników. Także wolontariuszy i stażystów

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

19 lip 2016 12:00


Jak informuje NSZZ Solidarność pracodawcy chcą zmiany pojęcia „podmiotu zatrudniającego” na „pracodawcę”, a tym samym wprowadzenia odrębnego od kodeksowego pojęcia „pracodawcy” na potrzeby ustawy o związkach zawodowych.

Związki dla wolontariuszy i stażystów

Taką zmianę akceptuje NSZZ Solidarność. Jednak zdaniem związku konieczne jest zagwarantowanie bezwarunkowego prawa koalicji wolontariuszom, stażystom i innym osobom świadczącym osobiście pracę bez wynagrodzenia.

- Wolontariusze i stażyści powinni zostać objęci układami zbiorowymi. Podtrzymujemy stanowisko o potrzebie wydłużenia terminu na zawiadomienie sądu o zmianie statutu organizacji związkowej organizacji związkowej do 30 dni od daty podjęcia stosownej uchwały - informuje Związek.

Czytaj też: Ustawa o związkach zawodowych: Konsultacje będą dłuższe

Solidarność nie godzi się, by uprawnienia zakładowej organizacji związkowej przysługiwały wyłącznie organizacji zrzeszającej co najmniej 10 pracowników. Argumentuje, że stanowi to zaprzeczenie istoty rozszerzania prawa koalicji na osoby wykonujące pracę zarobkową ze względu na fakt, iż polski model ruchu związkowego zbudowany jest na uprawnieniach zakładowej organizacji związkowej.

Pracownikom trzeba zapewnić ochronę

- Nie ma zgody na propozycję, by liczba 10 pracowników była decydującym kryterium jeśli chodzi o uprawnienia organizacji związkowej. Ludziom wykonującym pracę ekonomicznie zależną trzeba zapewnić właściwy poziom ochrony - powiedział Sławomir Adamczyk w imieniu centrali związkowych.

Jak mówiła ekspertka NSZZ Solidarność Barbara Surdykowska, można wprowadzić rozwiązanie, że osoby stanowiące zalążek komisji zakładowej mają odpowiedni poziom wynagrodzenia, pracują przez określoną liczbę godzin, są zatrudnione przez dłuższy czas.

- Nie może być jednak tak, by fakt, iż dana osoby pracują na osoby cywilnoprawne, odbierał im możliwość tworzenia zakładowej organizacji związkowej oraz korzystania z uprawnień związkowych. Tworzy to bowiem całkowitą iluzoryczność rozszerzenia prawa koalicji wymaganego przez prawo międzynarodowe - podkreśliła Surdykowska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.