Nowoczesna chce ograniczyć uprawnienia związków zawodowych. Kluby PiS i Kukiz'15 przeciwne

• PiS oraz Kukiz'15 złożyły w środę, 24 lutego, wnioski o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu Nowoczesnej dot. ograniczenia praw i przywilejów związków zawodowych.
• Pozostałe kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad tą propozycją.
• Dokument negatywnie ocenił resort pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowoczesna chce ograniczyć uprawnienia związków zawodowych. Kluby PiS i Kukiz'15 przeciwne

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

24 lut 2016 20:34


"Zaproponowane przez nas zmiany idą w kierunku jedynie ograniczenia niektórych uprawnień związków zawodowych, ich organizacji oraz wprowadzenia pełnej transparentności gospodarki finansowej związków zawodowych" - mówił podczas środowej debaty w Sejmie przedstawiciel wnioskodawców, poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz.

Przekonywał ponadto, że jego ugrupowanie jest za "silnymi i dobrze funkcjonującymi związkami zawodowymi, dbającymi o prawa pracownicze".

Projekt Nowoczesnej przewiduje m.in. zlikwidowanie finansowania przez przedsiębiorcę tzw. etatów związkowych. Wszystkie wynagrodzenia związkowców byłyby pokrywane ze składek członkowskich. Zniesiony miałby zostać obowiązek potrącania przez pracodawcę składek związkowych z wypłat. Obecnie dzieje się tak na wniosek związku i za zgodą pracownika.

Ponadto liberalizacji miałyby ulec przepisy nakładające na pracodawców obowiązek udostępniania pomieszczeń na spotkania związkowe. Po zmianach pracodawca mógłby je udostępniać jedynie w zależności od możliwości danej firmy.

Ponadto związki zawodowe miałyby - zgodnie z projektem - obowiązek przedstawiać sprawozdania finansowe, czego obecnie nie muszą robić. Sprawozdania związków byłyby publikowane w internecie na stronach resortu pracy.

Czytaj też: Solidarność żąda odrzucenia projektu Nowoczesnej. "Celem jest likwidacja związków"

"Ustawa przyczyni się do wyrównania praw i obowiązków związków zawodowych i pozostałych organizacji społecznych; złagodzi też konflikty pomiędzy pracodawcami i związkowcami (...)" - stwierdził Meysztowicz.

Propozycję Nowoczesnej skrytykowali jednak posłowie PiS oraz Kukiz'15.

Poseł PiS Jan Mosiński ocenił, że rzeczywistym celem tego projektu jest "osłabienie lub wręcz likwidacja związków zawodowych". "Tymczasem związki zawodowe są jednym z filarów demokracji, stabilności społecznej i państwowej" - mówił Mosiński.

Podobną ocenę przedstawił Jarosław Porwich (Kukiz'15), który stwierdził, że propozycje Nowoczesnej są "antypracownicze, antyspołeczne, a co za tym idzie antyobywatelskie". "(...) propozycje te biją w sposób oczywisty m.in. w niezależność i samorządność związków zawodowych" - powiedział poseł Kukiz'15.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.