PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Niemcy: Koniec strajków na lotniskach? Jest porozumienie

  • Autor: PAP/AT
  • 28 mar 2017 11:02

Personel naziemny na berlińskich lotniskach Tegel i Schoenefeld porozumiał się z pracodawcami w sporze płacowym, który doprowadził do odwołania ok. 1,8 tys. lotów i przejściowego paraliżu obu portów lotniczych - poinformował związek zawodowy Verdi.

Niemcy: Koniec strajków na lotniskach? Jest porozumienie
Porozumienie zakłada podwyżki, podniesienie stawki godzinowej i poprawienie warunków pracy (fot.pixabay.com)
REKLAMA

• Porozumienie zakłada średnie podwyżki o 14 proc. w ciągu trzech lat oraz podniesienie stawki godzinowej i poprawienie warunków proponowanych w umowach pracowniczych.

• Oddala to groźbę dalszych strajków i kolejnych utrudnień dla podróżnych - zauważa Reuters.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Kompromis musi zostać jeszcze zatwierdzony przez szeregowych członków Verdi.

Osiągnięte po 18 godzinach negocjacji porozumienie zakłada średnie podwyżki o 14 proc. w ciągu trzech lat, które zostaną wprowadzone w czterech etapach, a także podniesienie stawki godzinowej i poprawienie warunków proponowanych w umowach pracowniczych.

"Doszliśmy do granicy tego, co ekonomicznie opłacalne, a potem poszliśmy kawałek dalej" - ocenił rzecznik pracodawców (m.in. WISAG, Aeroground, Ground Solution, AHS, Swissport Berlin).

Kompromis musi zostać jeszcze zatwierdzony przez szeregowych członków Verdi.

W ramach skomplikowanych negocjacji Verdi domagało się podwyżki dla ok. 2000 pracowników personelu naziemnego z ok. 11 do 12 euro za godzinę w ramach rocznego układu zbiorowego. Pracodawcy pierwotnie proponowali podwyżkę stawki godzinowej o ok. 10 eurocentów w ciągu czterech lat, a później podnieśli ofertę do 8 eurocentów za godzinę w ciągu trzech lat.

Trzy dni strajków personelu naziemnego na Tegel i Schoenefeld w marcu sprawiły, że anulować trzeba było ponad 1,8 tys. lotów, czyli prawie wszystkie połączenia z tych portów lotniczych. Koszt jednego dnia strajku dla lotnisk i przewoźników szacowany jest na 25 mln euro.

Personel naziemny odpowiada za odprawę pasażerów, załadunek i wyładunek bagażu oraz kierowanie ruchem na płycie lotniska.

Firmy zajmujące się odprawą pasażerów i bagażu zostały w 2008 roku sprywatyzowane, co - zdaniem związków zawodowych - spowodowało pogorszenie warunków płacowych zatrudnionych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemcy: Koniec strajków na lotniskach? Jest porozumienie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA