PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Nie będzie zwolnień. Wielki piec w Dąbrowie Górniczej znowu ruszy

  • jk
  • 28 wrz 2022 14:47

Związki zawodowe i zarząd ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej podpisali porozumienie. Pracodawca zapewnił, że uruchomi ponownie wielki piec nr 3, a także zagwarantował, że tymczasowe ograniczenie produkcji nie będzie się wiązało ze zwolnieniami pracowników.

Nie będzie zwolnień. Wielki piec w Dąbrowie Górniczej znowu ruszy
Huta w Dąbrowie Górniczej (Fot. mat. pras.)
REKLAMA
  • Jak informują związkowcy z "Solidarności", ArcelorMittal Poland zapewnił, że wielki piec nr 3, którego praca niebawem zostanie tymczasowo wstrzymana, będzie ponownie uruchomiony.
  • Pracodawca potwierdził również, że będzie dążył do utrzymania zdolności produkcyjnych części surowcowej w Dąbrowie Górniczej, w tym do utrzymania pracy obu wielkich pieców. 
  • Pracownicy dąbrowskiego oddziału AMP uzyskali również gwarancje, że tymczasowe ograniczenie produkcji nie będzie podstawą do redukcji zatrudnienia.

Jak informuje śląsko-dąbrowska "Solidarność", w porozumieniu pracodawca zapewnił, że wielki piec nr 3, którego praca niebawem zostanie tymczasowo wstrzymana, będzie ponownie uruchomiony nie później niż w chwili rozpoczęcia procesu zatrzymywania drugiego wielkiego pieca w dąbrowskiej hucie, który ma przejść planowany od dawna remont. Najprawdopodobniej nastąpi to w lutym lub marcu przyszłego roku.

Zarząd potwierdził również, że będzie dążył do utrzymania zdolności produkcyjnych części surowcowej w Dąbrowie Górniczej, w tym do utrzymania pracy obu wielkich pieców. 

Czytaj też: ArcelorMittal rezygnuje z pracowników tymczasowych. "Straciliśmy wiele dobrze rokujących osób"

- To element, na którym bardzo nam zależało. Żeby uniknąć sytuacji, w której jeden z dwóch wielkich pieców zostanie wyłączony na stałe, bo to oznaczałoby ograniczenie produkcji o 50 proc. - mówi Lech Majchrzak, przewodniczący „Solidarności” w ArcelorMittal Poland.

Ograniczenie produkcji nie będzie wiązać się ze zwolnieniami

Pracownicy dąbrowskiego oddziału AMP uzyskali również gwarancje, że tymczasowe ograniczenie produkcji nie będzie podstawą do redukcji zatrudnienia. Zgodnie z zapisami porozumienia pracownicy mogą być kierowani na tzw. postojowe, podczas którego będą otrzymywać wynagrodzenie równe swojej płacy zasadniczej.

Związkowcy zaznaczają jednak, że postojowe ma być wprowadzane dopiero po wykorzystaniu innych możliwości, takich jak kierowanie pracowników na szkolenia czy wykorzystywanie przez nich zaległych i bieżących urlopów. Pracownicy będą mogli być także zatrudniani na innym stanowisku pracy, a koszt ewentualnego przekwalifikowania poniesie spółka.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie będzie zwolnień. Wielki piec w Dąbrowie Górniczej znowu ruszy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA