PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Negocjacje płacowe w ArcelorMittal: Spór się zaostrza. Związkowcy piszą do ministra sprawiedliwości

Wciąż nie udało się zakończyć negocjacji płacowych w ArcelorMittal, a atmosfera staje się coraz gorętsza. Związkowcy chcą pilnej kontroli w koncernie. Piszą do ministra sprawiedliwości.

  • Autor: jm
  • 28 mar 2017 12:56
Negocjacje płacowe w ArcelorMittal: Spór się zaostrza. Związkowcy piszą do ministra sprawiedliwości
Związkowcy z ArcelorMittal chcą kontroli w koncernie. Alarmują ministra sprawiedliwości. (fot. PTWP)
REKLAMA

• Fiaskiem zakończyły się kolejne, prowadzone w poniedziałek (27 marca) negocjacje płacowe w ArcelorMittal Poland.

• Związkowcy oceniają sposób prowadzenia rozmów płacowych przez zarząd jako arogancję i butę.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Jak informuje Komisja Krajowa WZZ „Sierpień 80”, jeszcze dziś (we wtorek, 28 marca) zwróci się do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego z wnioskiem o pilne przeprowadzenie kontroli w ArcelorMittal.

- Sposób (nie)prowadzenia rozmów płacowych i łamania Układu Zbiorowego Pracy przez ArcelorMittal Poland jest przykładem buty i arogancji. Dobitnie pokazuje to, jak wielki ponadnarodowy kapitał kolonizuje gałęzie gospodarki państwa, uznając jego obywateli za pozbawionych wszelkich praw niewolników. Na to naszej zgody nie ma! - alarmują związkowcy i zapowiadają, że jeszcze we wtorek (28 marca) zwrócą się z wnioskiem do ministra sprawiedliwości o przeprowadzenie kontroli w obrębie całego procesu prywatyzacji polskich zakładów przez ArcelorMittal, wywiązywania się z warunków prywatyzacji, jak i bieżącej działalności koncernu w Polsce.

- W sposób szczególny przedmiotem badań powinny być objęte kwestie dotyczące: traktowania przez ArcelorMittal Poland pracowników, łamania praw pracowniczych oraz naruszania praw i wolności związkowych - podają związkowcy (całe pismo znajdziecie w pliku pdf na końcu artykułu).

Przypomnijmy, po tygodniu okupacji budynku dyrekcji spółki w oczekiwaniu na zawarcie porozumienia płacowego, związkowcy zadecydowali w poniedziałek (27 marca) o przerwaniu akcji w tej formie, mimo iż nie udało się osiągnąć porozumienia. W przedstawionym w poniedziałek przez związki projekcie porozumienia zapisano m.in. podwyżki w wysokości 130 zł brutto do płacy zasadniczej dla każdego pracownika (pierwsze związkowe propozycje, przedstawione w październiku ubiegłego roku, zakładały podwyżkę w wysokości 300 zł brutto dla każdego pracownika).

- Uznaliśmy, że dalsze rozmowy w takiej formie nie mają sensu. Przedstawiciele pracodawcy od kilku dni prezentują jedynie swoją wersję porozumienia i nie są skłonni do żadnych ustępstw - informował szef Solidarności w ArcelorMittal Poland Jerzy Goiński. Według związkowców, to nie dialog, a "jednostronny dyktat pozbawiony woli zawarcia porozumienia, bez merytorycznych uzasadnień".

Koncern z kolei zapewnia, że jest gotowy do prowadzenia dalszych rozmów w celu uzgodnienia i podpisania porozumienia płacowego na rok 2017. Przypomnijmy, ArcelorMittal zatrudnia w Polsce ok. 12 tys. osób.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Negocjacje płacowe w ArcelorMittal: Spór się zaostrza. Związkowcy piszą do ministra sprawiedliwości

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA