PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Napięta sytuacja w zakładzie Opla w Gliwicach

  • Autor: PAP/KM
  • 13 gru 2019 11:12

W gliwickiej fabryce Opla nie ma żadnego konfliktu, zakład pracuje w normalnym trybie - oświadczyli w piątek przedstawiciele spółek Opel Manufacturing Poland i PSA Manufacturing Poland, odnosząc się do działań związkowców, organizujących w piątek masówki informacyjne w fabryce.

Napięta sytuacja w zakładzie Opla w Gliwicach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Działająca w zakładzie Solidarność domaga się gwarancji pracy i utrzymania dotychczasowych warunków zatrudnienia.
  • Związkowcy chcą zawarcia porozumienia dotyczącego zasad przejęcia pracowników obecnego zakładu, gdzie wytwarzany jest osobowy Opel Asta, przez budowaną obok fabrykę samochodów dostawczych PSA, z zachowaniem ciągłości zatrudnienia i dotychczasowych warunków pracy i płacy.
  • Wiosną tego roku koncern PSA ogłosił, że od 2021 r. w Gliwicach, gdzie dziś fabryka Opel Manufacturing Poland (OMP) wytwarza auta osobowe, będą produkowane samochody dostawcze.

Rozpoczęła się budowa nowych hal produkcyjnych, realizowana przez nową spółkę PSA Manufacturing Poland (PSAMP). Do nowej spółki przyjęto dotąd 37 pracowników, zatrudnionych wcześniej w gliwickim Oplu. Według związkowców, utracili oni dotychczasowe warunki pracy i płacy oraz ciągłość zatrudnienia. Zaprzeczają temu obie spółki.

Odnosząc się do związkowych zarzutów, spółki OMP i PSAMP podały w piątkowym oświadczeniu, iż nowa spółka PSAMP powstała i działa zgodnie z prawem, aby uruchomić produkcję dużych samochodów dostawczych dla Grupy PSA. Obecna fabryka w Gliwicach jest przystosowana wyłącznie do produkcji aut osobowych, nie ma hal o gabarytach umożliwiających produkcję większych samochodów ani odpowiednich maszyn i urządzeń. Ponadto zakład nieprzerwanie prowadzi regularną produkcję Opla Astry.

- Wszelkie zarzuty dotyczące nielegalności działań (spółki PSAMP), obniżania kosztów i zmniejszania zatrudnienia są nieuprawnione i godzą w dobre imię obu spółek - podały Opel i PSA, zapewniając, iż zatrudnianie pracowników w nowym podmiocie odbywa się na podstawie umów o pracę takiego samego rodzaju jak dotychczasowe w OMP oraz na nie gorszych warunkach pracy i płacy.

- Nieprawdą jest, że osoby te straciły ciągłość stażu pracy i zaoferowano im gorsze warunki zatrudnienia. Faktem jest, że pracownicy ci zachowali co najmniej tak dobre warunki zatrudnienia jak dotychczasowe w OMP, ciągłość stażu i warunki płacy oraz inne przywileje. Dotyczy to obecnie zatrudnionej w PSAMP grupy 37 pracowników, jak i kolejnych, którzy będą zatrudniani w PSAMP, niezależnie od formy prawnej, w jakiej będzie następowało przejście do nowego zakładu - wyjaśniła Agnieszka Brania z biura prasowego spółki.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Napięta sytuacja w zakładzie Opla w Gliwicach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA