Największa w historii pikieta celników. Walczą m.in. o emerytury

Celnicy protestują w Warszawie. Sprzeciwiają się działaniom Ministerstwa Finansów, które w ich opinii odbiją się negatywnie nie tylko na tej grupie zawodowej, ale również na bezpieczeństwu obywateli.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Największa w historii pikieta celników. Walczą m.in. o emerytury

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

13 maj 2016 13:50


Ponad tysiąc celników protestuje przed Ministerstwem Finansów. Przede wszystkim funkcjonariusze są przeciwni likwidacji służby celnej, do której (według związkowców) dąży wiceminister finansów Mirosław Banaś poprzez utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

- Minister finansów hamulcem dobrej zmiany - wykrzykiwali funkcjonariusze, którzy przyjechali do Warszawy.

KAS miałaby połączyć pracowników służby celnej, administrację podatkową i urząd kontroli skarbowej, a to wzbudza strach o miejsca pracy wśród celników. - Minister Mirosław Banaś (przy. red.) wprowadza podział tą Krajową Administracją Sądową, doprowadzając do demontażu służby celnej - mówi w rozmowie z RMF FM organizatorka pikiety Jolanta Haron.

Emerytury dla wszystkich

Drugą sprawą, o którą walczą celnicy to emerytury. Funkcjonariusze Służby Celnej chcieliby takich uprawnień jak pozostałe służby mundurowe. Niestety, resort finansów chce objąć systemem emerytalnym tylko pracowników pełniących służbę w komórkach zwalczania przestępczości, komórkach dochodzeniowo-śledczych oraz oddziałach celnych granicznych. Ich praca wymaga pełnej dyspozycyjności i niesie bezpośrednie zagrożenie dla życia oraz zdrowia.

Z szacunków resortu finansów wynika, że na takie uprawnienia mogłoby liczyć ok. 6-7 tys. osób spośród 14,5 tys. funkcjonariuszy. Według związkowców takie rozwiązanie byłoby dyskryminujące dla pozostałych pracowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

4 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

zorjentowany 2016-05-15 11:35:48

Bo od auta ciężarowego się nie płaci. Chyba, że do auta wstawia ktoś kratkę, wyjmuje siedzenia i twierdzi, że to auto ciężarowe. Ale to nie zmieni BMW na wywrotkę. A poza tym to chyba handlarz odpowiada ; czyli ten kto sprowadził auto... a oszczędzając 10 lat zrobić coś bez znajomości przepisów..gratulacje

janek 2016-05-15 00:26:19

nie widać riposty

janek 2016-05-15 00:19:17

?