×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Na Wyspach strajkują jednocześnie lekarze, nauczyciele, urzędnicy i pracownicy metra

  • Autor: PAP/JP
  • 15 mar 2023 15:21

Nawet kilkaset tysięcy osób bierze udział w środę w strajkach w Wielkiej Brytanii, które według mediów są najliczniejszymi w czasie rozpoczętej pod koniec zeszłego roku fali protestów płacowych.

Na Wyspach strajkują jednocześnie lekarze, nauczyciele, urzędnicy i pracownicy metra
Zamknięta stacja metra Victoria w Londynie (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Środa jest ostatnim dniem trzydniowego strajku młodszych stażem lekarzy, pierwszym dniem dwudniowego strajku nauczycieli w Anglii, a także dniem protestu urzędników służby cywilnej, pracowników londyńskiego metra i lokalnych rozgłośni BBC. Taka kumulacja strajków nie jest zbiegiem okoliczności, bo środa jest zarazem dniem, w którym minister finansów Jeremy Hunt przedstawia budżet na nowy rok finansowy, więc związki zawodowe postanowiły przy tej okazji wzmocnić presję na rząd w sprawie podwyżek płac.

Strajki powodują poważne zakłócenia. W samym tylko proteście urzędników służby cywilnej bierze udział ok. 133 tys. osób z ponad 100 ministerstw, urzędów centralnych i agencji rządowych, co jest liczbą wyższą niż podczas ich poprzednich strajków. Na razie nie podano danych, jeśli chodzi o liczbę strajkujących nauczycieli, ale skala zapewne jest podobna do protestu z przełomu lutego i marca, gdy ponad połowa szkół w Anglii była albo zamknięta, albo pracowała w ograniczonym zakresie. Młodsi lekarze, czyli ci, którzy mają już uprawnienia do wykonywania zawodu, ale kontynuują jeszcze studia podyplomowe, stanowią prawie 45 proc. personelu medycznego. Z kolei każdy strajk pracowników metra oznacza komunikacyjny paraliż w brytyjskiej stolicy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na Wyspach strajkują jednocześnie lekarze, nauczyciele, urzędnicy i pracownicy metra

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA