×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Na Słowacji protest transportowców trwa. Przerwano blokadę przejścia Chyżne-Trstena

  • Autor: PAP/RAF
  • 29 sty 2020 19:06

W środę (29 stycznia) transportowcy z Unii Przewoźników Samochodowych Słowacji (UNAS) przerwali protest przy przejściu Chyżne–Trstena (Trzciana). Na dwóch przejściach granicznych z Czechami również wznowiono ruch.

Na Słowacji protest transportowców trwa. Przerwano blokadę przejścia Chyżne-Trstena
Protest transportowców objął 14 przejść granicznych. (fot. pigwa)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Protest transportowców rozpoczął się we wtorek (28 stycznia) rano i objął 14 przejść granicznych.
  • Protest jest kontynuowany, chociaż rząd zatwierdził w środę zwiększenie zniżek w opłatach drogowych, a premier Peter Pellegrini zapowiedział obniżenie podatku drogowego.
  • UNAS m.in. domaga się większej obniżki opłat drogowych dla ciężarówek, które mogłyby sięgać od 18 do 27 procent.

Protest transportowców rozpoczął się we wtorek (28 stycznia) rano i objął 14 przejść granicznych. Blokady dotyczyły ruchu ciężarówek, pojazdy osobowe mogły przejeżdżać przez granice bez problemów, tak jak samochody służb ratowniczych.

Jak poinformowała policja w Żylinie po południu wznowiony został ruch na drogach prowadzących do przejścia granicznego w Chyżnem, a także na drogach prowadzących do Czech, w Makowie i w Mostach koło Jabłonkowa. Tam - jak relacjonowały media - w kilkukilometrowych kolumnach ciężarówek przez długie godziny stali m.in. kierowcy z Polski. Inne przejście na granicy z Czechami w Kutach na autostradzie D2 w dalszym ciągu jest blokowane w kierunku na Słowację. Wyjazd nie jest blokowany - poinformowała policja w Bratysławie.

Czytaj też: Przedsiębiorcy budowlani zadowoleni z 2019 r., transport i handel nadal pełne obaw

Protest jest kontynuowany, chociaż rząd zatwierdził w środę zwiększenie zniżek w opłatach drogowych, a premier Peter Pellegrini zapowiedział obniżenie podatku drogowego. UNAS uznała to za niewystarczające. Premier jednocześnie oznajmił, że nie widzi powodu do dalszych negocjacji z przewoźnikami z UNAS, tym bardziej że na ofertę rządu wyraziło zgodę drugie stowarzyszenie - Związek Przewoźników Drogowych (CzESMAD).

UNAS m.in. domaga się większej obniżki opłat drogowych dla ciężarówek, które mogłyby sięgać od 18 do 27 procent. Zdaniem premiera taki postulat jest nierealny, także ze względu na przepisy europejskie, które pozwalają jedynie na obniżkę stawek nie wyższą niż 13 proc.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na Słowacji protest transportowców trwa. Przerwano blokadę przejścia Chyżne-Trstena

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA