×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Na propozycjach zmian w sporach zbiorowych nie zostawili suchej nitki

  • KDS
  • 27 mar 2023 21:21

Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia zmiany, jakie zaproponowano w nowelizacji ustawy o sporach zbiorowych. - Kolejna, gorsza od poprzedniej, wersja projektu zmian dotyczących rozwiązywania sporów zbiorowych, zawiera wiele kontrowersyjnych propozycji - mówi prof. Jacek Męcina.

Na propozycjach zmian w sporach zbiorowych nie zostawili suchej nitki
Ogromne kontrowersje - zdaniem Lewiatana - budzi obowiązek udostępnienia przez pracodawcę służbowych adresów mailowych pracowników. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Autorzy przedstawionego w lutym projektu zwracają uwagę, że ponad trzydziestoletni okres obowiązywania aktualnej ustawy wskazuje na potrzebę zmiany jej przepisów. W uzasadnieniu do projektu podkreślają, że potrzeba ta przejawia się zarówno w postulatach związków zawodowych i organizacji pracodawców (stron sporów zbiorowych), które wskazują na problemy interpretacyjne przepisów w trakcie prowadzonych sporów, jak i mediatorów, prowadzących postępowania mediacyjne w sporach zbiorowych pracy.

Długa lista zmian wprowadzonych w projekcie nowelizacji ustawy o sporach zbiorowych 

W projekcie zaproponowano m.in. odejście od enumeratywnego określenia przedmiotu sporu zbiorowego, co w opinii projektodawcy - jak zaznacza Lewiatan - spowoduje, że ustawa będzie określać zasady wszczęcia, prowadzenia i zakończenia sporu zbiorowego pracy, który zgodnie z zaproponowaną definicją będzie sporem osób wykonujących pracę zarobkową z pracodawcą lub pracodawcami o zbiorowe prawa lub wolności związkowe, a także o zawodowe, ekonomiczne lub socjalne zbiorowe interesy lub prawa, związane z wykonywaniem pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na propozycjach zmian w sporach zbiorowych nie zostawili suchej nitki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA