Na niemieckich lotniskach trwa strajk ostrzegawczy

- Na siedmiu niemieckich lotniskach rozpoczął się w czwartek rano strajk ostrzegawczy pracowników służb publicznych. Skutki akcji protestacyjnej odczuwa najdotkliwiej największy niemiecki port lotniczy we Frankfurcie nad Menem. Lufthansa odwołała 600 lotów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Na niemieckich lotniskach trwa strajk ostrzegawczy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

27 mar 2014 10:20


Do strajku zorganizowanego przez Związek Zawodowy Sektora Usług - Verdi przystąpili na porannej zmianie pracownicy służb naziemnych na lotniskach we Frankfurcie, Monachium, Kolonii/Bonn, Duesseldorfie, Hamburgu, Hanowerze i Stuttgarcie. Protest dotyczy m.in. odpraw pasażerów i ich bagażu oraz nadzoru technicznego.

We Frankfurcie nad Menem pracę przerwali pracownicy firmy Fraport, administratora portu lotniczego. Od godz. 5 anulowano prawie 550 połączeń, czyli połowę wszystkich zaplanowanych w tym czasie lotów.

Jak podała telewizja publiczna ARD, hala odlotów i przylotów we Frankfurcie jest niemal pusta, gdyż największy niemiecki przewoźnik Lufthansa odwołał wszystkie loty krajowe i europejskie z tego lotniska. "Nie ma chaosu, gdyż strajk został zapowiedziany z dwudniowym wyprzedzeniem i wszyscy mieli czas, by się do niego przygotować" - powiedział korespondent ARD. Akcja ma potrwać do godz. 14.30. Według ARD Lufthansa może stracić przez nią od 10 do 20 mln euro.

Pasażerowie, których lot został odwołany, mogą zrezygnować z biletu bez żadnych strat finansowych lub zmienić rezerwację - informuje Lufthansa. W przypadku połączeń na terenie Niemiec można skorzystać w zastępstwie z kolei.

Skutki strajku odczuwają też porty lotnicze niebiorące udziału w proteście. Na lotnisku Berlin-Tegel do popołudnia zostaną skreślone 33 loty.

Strajk na lotniskach jest częścią rozpoczętej w poniedziałek przez związkowców akcji, której celem jest przeforsowanie podwyżki płac dla 2 mln pracowników służb publicznych. Związkowcy domagają się zwiększenia wynagrodzeń o 100 euro miesięcznie oraz dodatkowo o 3,5 proc., a także jednolitego wymiaru urlopu w wysokości 30 dni dla wszystkich pracowników służb publicznych. Podczas poprzednich dwóch rund negocjacji pracodawcy uznali żądania płacowe za nierealistyczne.

W czwartek strajk objął poza lotniskami urzędy miejskie, przedszkola i zakłady oczyszczania miasta w Nadrenii Północnej-Westfalii i kilku innych krajach związkowych RFN. W akcjach protestacyjnych uczestniczy łącznie kilkadziesiąt tysięcy osób.

W najbliższy poniedziałek przedstawiciele związku oraz pracodawcy - ministerstwo spraw wewnętrznych i władze krajów związkowych - rozpoczną kolejną rundę negocjacji o nowym układzie zbiorowym.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.