×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

MZ: realizujemy znaczną część postulatów ratowników medycznych

  • Autor: aw/PAP
  • 25 maj 2017 9:09

- Jest decyzja o tym, by przeznaczyć na ratownictwo medyczne w tym roku nieco więcej środków - ok. 37 mln zł w skali roku z przeznaczeniem na podwyżki ratowników medycznych - powiedział minister Konstanty Radziwiłł.

MZ: realizujemy znaczną część postulatów ratowników medycznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Realizujemy znaczną część postulatów ratowników medycznych - deklaruje minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

• W środę (24 maja) rozpoczął się ogólnopolski protest ratowników - domagają się m.in. podwyżek.

• Protest rozpoczął się o godz. 16., która ma symbolizować kwotę podwyżki, jaką chcą osiągnąć za rok ratownicy - 1600 zł.

 

Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć wynagrodzenia ratowników medycznych o 800 zł miesięcznie na tzw. etat przeliczeniowy - niezależnie od formy zatrudnienia. 400 zł miałoby zostać przyznane od 1 lipca br., a kolejne 400 zł - od 1 lipca 2018 r. Ratownicy postulują podwyżki w kwocie dwukrotnie wyższej - takiej, jaką dostały pielęgniarki (było to cztery razy 400 zł).

"Jeżeli chodzi o podwyżki dla ratowników, to przygotowujemy się w tej chwili do zrealizowania tego, co rząd zamierzył. Jest decyzja o tym, by przeznaczyć na ratownictwo medyczne w tym roku nieco więcej środków - ok. 37 mln zł w skali roku z przeznaczeniem na podwyżki ratowników medycznych" - powiedział dziennikarzom w środę Radziwiłł po spotkaniu w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".

Jak dodał, droga jest dość skomplikowana. "Są to pieniądze z budżetu państwa, które wędrują do wojewody, a następnie wojewodowie przekazują je w postaci dotacji oddziałom Narodowego Funduszu Zdrowia, a NFZ jednostkom realizującym Państwowe Ratownictwo Medyczne" - wskazał.

Minister podkreślił, że resortowi zależy by dotacja były spożytkowana na podwyżki. "Z całą pewnością te pieniądze do ratowników dotrą" - zapewnił.

Radziwiłł podkreślił, że "znaczna część postulatów środowiska ratowników będzie realizowana". "W dwóch projektach nowelizacji ustawy o Państwowym ratownictwie Medycznym zamierzamy wprowadzić m.in. upublicznienie Państwowego Ratownictwa Medycznego, tak by tylko jednostki publiczne lub w większości publiczne mogły realizować PRM" - wskazał.

Wśród planowanych działań - jak wskazał - są także m.in. "trzyosobowe zespoły ratownicze, zatrudnienie ratowników na umowach o pracę i cały szereg innych zmian, które były zawsze przedmiotem oczekiwań tego środowiska i będą realizowane". "Myślę, że zmierzamy do tego by w znacznej mierze się zgadać" - ocenił minister.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MZ: realizujemy znaczną część postulatów ratowników medycznych
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA