PARTNERZY PORTALU

Mundurowi chcą większych wynagrodzeń i wcześniejszych emerytur. Grożą strajkiem

  • Autor: PAP/AT
  • 27 mar 2018 13:30

Związki zawodowe służb mundurowych chcą, aby funkcjonariusze otrzymali 650 zł podwyżki oraz możliwości szybszego przechodzenia na emeryturę.

Mundurowi chcą większych wynagrodzeń i wcześniejszych emerytur. Grożą strajkiem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Podwyżek o 650 zł dla funkcjonariuszy i powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego, który pozwalał im na wcześniejsze przejście na emeryturę, domagają się związki zawodowe działające w służbach mundurowych - poinformowała Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych (FZZSM).
  • Nasze postulaty są spowodują, że ze służb nie będą odchodzić doświadczeni funkcjonariusze, a ci, którzy są kandydatami, będą chętniej przychodzić do służby - zaznaczył Marcin Kolasa przewodniczący FZZSM.
  • Związki postawiły ultimatum ministrom, że do 14 kwietnia 2018 musi zostać podpisane porozumienie, albo "podejmą dalsze decyzje dotyczące form protestu".

Związki zawodowe chcą, aby jeszcze w tym roku funkcjonariusze otrzymali 650 zł podwyżki. Kolejnym postulatem jest powrót do systemu emerytalnego z 31 grudnia 2012, kiedy to funkcjonariusze mogli szybciej przechodzić na emeryturę - poinformował we wtorek (27 marca) na konferencji prasowej Marcin Kolasa, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.

"Nasze postulaty są racjonalne i spowodują, że ze służb nie będą odchodzić doświadczeni funkcjonariusze, a ci, którzy są kandydatami, będą chętniej przychodzić do służby" - zaznaczył Kolasa.

Podkreślił, że żądanie podwyżki to bardzo ważny postulat. Przypomniał, że system emerytalny, powrotu którego domagają się związki zakładał, że funkcjonariusz musi mieć tylko limit wysługi w danej służbie do 15 lat. Natomiast od 1 stycznia 2013 zwiększono czas wysługi w służbach do 25 lat oraz limit wieku do 55 lat.

Kolasa poinformował, że 12 marca postulaty związkowców zostały wysłane do szefów MSWiA, Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Sprawiedliwości. Związki postawiły ultimatum ministrom, że do 14 kwietnia 2018 musi zostać podpisane porozumienie.

"Apelujemy do ministrów, żeby zaczęli z nami rozmawiać. Po tym terminie, jeśli nie podpiszemy porozumienia, będziemy podejmować dalsze decyzje dotyczące form protestu" - powiedział Kolasa.

Wśród pozostałych postulatów związkowców są też: odmrożenie waloryzacji pensji, wprowadzenie stuprocentowej odpłatności za nadgodziny i wprowadzenie pełnej odpłatności za czas choroby nieprzekraczający 30 dni w roku.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mundurowi chcą większych wynagrodzeń i wcześniejszych emerytur. Grożą strajkiem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA