Mundurowi będą protestować przeciwko obniżeniu zasiłków chorobowych

19 lutego przed Sejmem ma się odbyć pikieta związkowców ze służb mundurowych. Będą protestować przeciwko ustawie, która obniża zasiłki chorobowe funkcjonariuszy i żołnierzy. Szykują też wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, jeśli ustawa wejdzie w życie w obecnym kształcie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mundurowi będą protestować przeciwko obniżeniu zasiłków chorobowych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

10 lut 2014 15:52


W myśl uchwalonej 24 stycznia ustawy żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej i Służby Więziennej dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni. Obecnie ich "chorobowe" wynosi 100 proc. wynagrodzenia. Ustawą w przyszłym tygodniu zajmie się Senat, na końcu trafi ona do podpisu prezydenta.

- Te regulacje krzywdzą funkcjonariuszy w sposób jednoznaczny i stawiają ich zdecydowanie niżej niż pracowników, którzy pracują w oparciu o regulacje kodeksu pracy - powiedział na poniedziałkowej (10 lutego) konferencji prasowej Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych Zbigniew Głodowski z NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. Zwrócił m.in. uwagę, że cywile mają korzystniej rozliczaną pracę w nocy, weekendy i święta, za którą mundurowi nie dostają dodatkowego wynagrodzenia.

Związkowcy zapowiedzieli na 19 lutego pikietę przed Sejmem. Tego dnia rozpocznie się posiedzenie Senatu, na którym będzie rozpatrywana ustawa dotycząca obniżenia zasiłków chorobowych dla mundurowych. Na razie pikieta nie została zgłoszona w stołecznym ratuszu. Związkowcy mają na to czas do 17 lutego.

Związki zawodowe zapowiedziały też skierowanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, jeżeli ustawa zostanie podpisana przez prezydenta w obecnym kształcie.

Związkowcy zarzucają też rządowi, że regulacji dotyczących cywilów czerpie jedynie takie pomysły, które są korzystne dla budżetu państwa a niekorzystne dla funkcjonariuszy. Dlatego przygotowują obywatelski projekt ustawy dotyczący odpłatności za nadgodziny, pracę w noce i święta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.