×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

MSWiA: podwyżki częściowo rozwiązują problem wynagrodzeń cywilów w służbach

  • Autor: PAP/JS
  • 15 lis 2017 17:03

Zagwarantowanie dwóch podwyżek dla pracowników cywilnych dzięki środkom z programu modernizacji służb MSWiA częściowo rozwiązuje problem ich wynagrodzeń - ocenił wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński podczas debaty poświęconej sytuacji pracowników cywilnych policji.

MSWiA: podwyżki częściowo rozwiązują problem wynagrodzeń cywilów w służbach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Przewodnicząca Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ Pracowników Policji Małgorzata Lewicka oceniła, że warunki pracy i wysokość wynagrodzenia cywilów pracujących w policji "od lat nie odzwierciedlają zakresu zadań, jakie wykonują".

• Jej zdaniem pracownicy cywilni policji, wykonujący takie same albo zbliżone zadania jak policjanci, nie powinni być traktowani gorzej jedynie z uwagi na podstawę zatrudnienia.

Debata "Cywil w Policji - pracownik gorszego sortu?", którą zorganizował NSZZ Pracowników Policji w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyła się w środę (15 listopada). Związek zrzesza około 6 tys. spośród ponad 23 tys. cywilów zatrudnionych w policji, która jest największą formacją mundurową w kraju.

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński przypomniał, że od 1 stycznia tego roku pracownicy cywilni czterech służb podległych MSWiA otrzymali około 250 zł podwyżki w ramach programu modernizacji służb na lata 2017-2020. Druga podwyżka jest zaplanowana na 2019 rok. Zieliński podał, że razem będzie to 597 zł na osobę.

Wiceminister ocenił, że częściowo rozwiązuje to problem dotyczący wynagrodzeń. "Te płace są za niskie, aczkolwiek ta ustawa (wprowadzająca program modernizacji) jest krokiem bardzo ważnym, potrzebnym i oczekiwanym, ale zapewne niewystarczającym" - powiedział Zieliński.

Związek zawodowy zrzeszający cywilnych pracowników policji twierdzi, że podwyżki są niewystarczające.

Zieliński zaznaczył, że zdaje sobie sprawę z wielu głosów niezadowolenia i krytyki odnośnie wynagrodzeń. "Jedno jest zauważalne: wciąż niskie wynagrodzenia pracowników cywilnych w policji i innych służbach. Trzeba szukać rozwiązań" - powiedział.

Przypomniał jednak, że część zadań jest wykonywanych zarówno przez funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, "ale są zadania, które muszą być wykonywane przez funkcjonariuszy i pracownicy cywilni nigdy ich nie wykonają" - podkreślił.

Odpowiadając na pytanie, dlaczego w 2018 r. pracownicy cywilni służb mundurowych nie zostaną objęci podwyżkami, Zieliński odparł, że w projekcie przyszłorocznego budżetu MSWiA wynegocjowało dodatkowo 150 mln zł na podwyżki dla najmniej zarabiających funkcjonariuszy, jednak pracownicy cywilni nie mogli zostać objęci wzrostem wynagrodzeń. Zapewnił, że sprawa była negocjowana z Ministerstwem Finansów. "Takie były odpowiedzi, że cała sfera budżetowa by oczekiwała podobnego traktowania (...) Niestety, z przykrością musimy powiedzieć, że w tym momencie pracowników cywilnych nie udało się tym objąć" - powiedział Zieliński.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MSWiA: podwyżki częściowo rozwiązują problem wynagrodzeń cywilów w służbach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA