×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ministerstwo wciąż liczy, że nie będzie strajku w Polregio

  • Autor: PAP/JP
  • 12 maj 2022 13:53

Zakładam, że będzie dojdzie do porozumienia i nie będzie strajku w Polregio - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel w odpowiedzi na pytanie posłów o planowany na 16 maja strajk.

Ministerstwo wciąż liczy, że nie będzie strajku w Polregio
Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Polregio poinformował, że 16 maja we wszystkich zakładach spółki poza centralą zostanie przeprowadzony strajk generalny. Związki zawodowe w spółce chcą podwyżki wynagrodzeń o 700 zł z wyrównaniem od 1 grudnia 2021 r.

Zarząd Polregio przekazał, że podwyżka w oczekiwanej przez związki zawodowe wysokości to roczny koszt ok. 124 mln zł. W jego opinii oznaczałoby to stratę finansową dla spółki i utratę rentowności.

W związku z zapowiedziami związkowców posłowie Lewicy zapytali ministerstwo infrastruktury o możliwość dofinansowania przewozów regionalnych, mediacje między stronami sporu i ewentualne konsekwencje braku możliwości dojazdu do pracy czy szkoły w razie strajku.

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel w odpowiedzi podkreślił, że za przewozy regionalne odpowiadają w głównej mierze samorządy województw, a nie rząd. Klucze do rozwiązania sporu posiadają marszałkowie województw, mimo iż udziały w spółce Polregio ma od 2015 r. Agencja Rozwoju Przemysłu, co wynikało z konieczności dokapitalizowania spółki. Dodał, że tamta decyzja była długo analizowana przez KE w kontekście pomocy publicznej. Zgodnie z prawem UE jakiekolwiek ponowne dokapitalizowanie spółki może zostać uznane za niedozwoloną pomoc publiczna i skutkować koniecznością zwrócenia wszystkich środków.

Bittel wskazał, że dialog między stronami sporu się toczy, a on nie pełni roli mediatora. "Oczekiwania strony społecznej zostały przekazane do marszałków we wtorek (...). Zakładam, że dojdzie porozumienia strony społecznej z zarządem Polregio, na co największy wpływ mają marszałkowie województw" - powiedział.

Wiceminister podkreślił, że nie ma znaczenia, czy głównym udziałowcem Polregio jest ARP, a to, że organizatorem przewozów regionalnych jest 16 marszałków wojewódzkich. "Każda umowa jest negocjowana w każdym województwie. W piątek będziemy wiedzieć, ilu marszałków województw - czyli strona umowy - zdecydowało się podnieść dopłat do przewozów regionalnych" - poinformował.

Polregio to największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce. Udział firmy w rynku wynosi około 27 proc. Większościowym udziałowcem spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ministerstwo wciąż liczy, że nie będzie strajku w Polregio

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Patryiota 2022-05-12 17:02:51

    Taaaak boją się utraty rentowności ha, ha ha . Pracownicy Polregio już dawno stracili rentowność ledwo każdy wiąże koniec z końcem a spółka nabija sobie kabzę kosztem pracowników ale teraz to standard. No ale najważniejsze że są chociaż "" skromni"" tak jak powołany na drugą kadencję "Jastrząb". Brak słów.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA