Minister Zalewska spotka się ze związkowcami. Chodzi o nowelizację Karty Nauczyciela

• W środę (20 stycznia) Anna Zalewska, minister edukacji narodowej spotkała się z przedstawicielami organizacji samorządowych.
• Rozmowy dotyczyły przygotowanej przez resort edukacji nowelizacji Karty Nauczyciela. Projekt przewiduje m.in. likwidację tzw. godzin karcianych oraz zmianę zasad prac komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli.
• W czwartek (21 stycznia) o proponowanych zmianach w Karcie Nauczyciela Zalewska rozmawiać będzie z przedstawicielami oświatowych związków zawodowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Minister Zalewska spotka się ze związkowcami. Chodzi o nowelizację Karty Nauczyciela

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

20 sty 2016 18:47


– Chcę, abyśmy wspólnie pracowali nad zmianami w edukacji – powiedziała szefowa MEN na środowym (20 stycznia) spotkaniu z samorządowcami. - Rząd i samorządy są partnerami w prawidłowym funkcjonowaniu systemu edukacji. Musimy pamiętać, że w stosunku do szkoły, ucznia i nauczyciela pełnimy służebną funkcję – powiedziała szefowa MEN.

Przypomnijmy, zgodnie z zapowiedzią minister Zalewskiej, MEN przygotował projekt zmian w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela. Proponowane regulacje to także wypełnienie zobowiązań premier Beaty Szydło zawartych w wygłoszonym 18 listopada 2015 r. exposé, dotyczących m.in. likwidacji tzw. "godzin karcianych", czyli dwóch godzin w tygodniu, które każdy nauczyciel, niezależnie od swego pensum dydaktycznego, czyli obowiązkowego wymiaru lekcji, musi przepracować z uczniami, np. prowadząc zajęcia wyrównawcze. Za prowadzenie zajęć w ramach godzin karcianych nauczyciele nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia.

Spotkanie minister Zalewskiej z samorządowcami. /fot. MEN Spotkanie minister Zalewskiej z samorządowcami. /fot. MEN

Nowelizacja przewiduje również zmiany w zakresie postępowania dyscyplinarnego dla nauczycieli. Z własnej inicjatywy MEN zaprojektowało również przepis ułatwiający planowanie i wypłacanie jednorazowej gratyfikacji pieniężnej nauczycielowi, któremu przyznano tytuł honorowy profesora oświaty. W nowelizacji zawarto również zmiany przepisów dotyczące rozszerzenia na wszystkich nauczycieli wymogu niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie oraz nietoczenia się wobec nich postępowania karnego lub dyscyplinarnego lub postępowania o ubezwłasnowolnienie.

Wychodząc naprzeciw prośbom samorządowców szefowa MEN zapewniła, że wszelkie zmiany w edukacji będą szeroko konsultowane z wszystkimi zainteresowanymi stronami. – Chcę, abyśmy wspólnie pracowali nad zmianami w edukacji – powiedziała. – Będziemy zmieniać system edukacji w taki sposób, aby żadne dziecko i żaden nauczyciel tych zmian nie odczuł negatywnie – dodała.

W czwartek (21 stycznia) minister edukacji narodowej o proponowanych zmianach w Karcie Nauczyciela rozmawiać będzie z przedstawicielami oświatowych związków zawodowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

starsza 2016-02-17 06:51:09

Karta Nauczyciela zabrania przyznania wcześniejszej emerytury starym nauczycielom z powodu utraty zdrowia i zakazu pracy wydanego przez lekarza medycyny pracy. Bez tego orzeczenia taki stary nauczyciel otrzymałby wcześniejszą emeryturę!! Po 30-dniowej obecności zjawia się w poradni medycyny pracy a tam znienacka otrzymuje takie orzeczenie i z minuty na minutę nie ma pracy ani emerytury na wet po 40 latach pracy!!!

starsza 2016-02-17 06:49:58

Karta Nauczyciela zabraniała przyznania wcześniejszej emerytury starym nauczycielom z powodu utraty zdrowia i zakazu pracy wydanego przez lekarza medycyny pracy. Bez tego orzeczenia taki stary nauczyciel otrzymałby wcześniejszą emeryturę!! Po 30-dniowej obecności zjawia się w poradni medycyny pracy a tam znienacka otrzymuje takie orzeczenie i z minuty na minutę nie ma pracy ani emerytury nawet po 40 latach pracy!!!